Русия има ходове срещу петролното евроембарго и те може да болят
Москва ще опита да нанесе икономическа болка на Европа и да тества колективната решимост на държавите членки да защитят Украйна
Москва може да отговори на европейските санкции срещу руския петрол, като търси други купувачи за суровия си нефт или като намали производството, за да поддържа цените високи. Действията ѝ биха имали глобално икономическо въздействие – освен ако ОПЕК не се намеси, пише CNBC в свой анализ.
Лидерите на ЕС в понеделник се съгласиха да забранят 90% от руския петрол до края на годината като част от шестия пакет от санкции на блока срещу Русия, откакто тя нахлу в Украйна. Първоначалните аплаузи за намерения изход от задънената улица с Унгария обаче затихнаха вчера, след като страната на Виктор Орбан намери нов начин да забави влизането им в сила – заявявайки, че няма подкрепи включването на руския патриарх Кирил в списъка със санкционирани лица.
При все това ембаргото остава на дневен ред.
„Руският отговор очевидно ще подлежи на внимателно наблюдение“, написа в бележка Хелима Крофт, ръководител на глобалната стратегия за суровини в RBC Capital Markets.
Русия е третият по големина производител на петрол в света след САЩ и Саудитска Арабия и вторият по големина износител на суров петрол след Саудитска Арабия, според Международната агенция по енергетика.
Това, което се случва сега, ще промени търговията с петрол и природен газ в бъдеще. Цените на петрола няма да се понижат скоро и последиците от руските санкции ще се усещат за няколко години“, каза Хосеин Аскари, професор в Бизнес училището Джордж Вашингтон.
„САЩ трябваше да използват силни превантивни санкции срещу Русия и да бъдат по-строги с производителите на петрол от ОПЕК, за да увеличат добива на петрол.“
Лов за други купувачи
Дали Русия ще успее да разтовари санкционирания си суров петрол и колко ще може да продаде – отговорите на тези въпроси ще се отразят на цените на петрола в световен мащаб. Приблизително 36% от вноса на петрол в ЕС идва от Русия.
Михаил Улянов, постоянен представител на Русия в международните организации във Виена, каза, че страната ще търси други купувачи за своя петрол.
„Както тя правилно каза вчера, Русия ще намери други вносители“, коментира той в Twitter, визирайки председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Дали тези барели ще намерят пристан в Индия, Китай и Турция, може да зависи от това дали ЕС в крайна сметка ще избере да се насочи към корабоплаването и застрахователните услуги и дали САЩ ще изберат да наложат вторични санкции в ирански стил“, пише Крофт от RBC.
Москва вече има двама вероятни купувачи на своя суров петрол: Китай и Индия. Страните купуват руски петрол с намаление, а наблюдателите на индустрията казват, че това изглежда ще продължи.
Индия традиционно внася много малко суров петрол от Русия – само между 2% и 5% годишно, според наблюдателите на пазара – но нейните покупки нараснаха през последните месеци.
Индия купи 11 милиона барела през март и тази бройка скочи до 27 милиона през април и 21 милиона през май, според данни на фирмата за данни за стоки Kpler. За сравнение, при това в рязък контраст, през цялата 2021 г. страната купи от Русия едва 12 милиона барела.
Китай вече беше най-големият единичен купувач на руски петрол, но и неговите покупки нараснаха. От март до май страната закупи 14.5 милиона барела – трикратно увеличение в сравнение със същия период на миналата година, според данните на Kpler.
Производствени съкращения
Русия също така може да намали производството и износа на суров петрол, за да смекчи удара по своите финанси. В неделя вицепрезидентът на руската компания „Лукойл“ Леонид Федун каза, че страната трябва да намали добива на „черно злато“ с до 30%, за да повиши цените и да избегне продажбата на барели с отстъпка.
„Длъжностни лица във Вашингтон изразиха загриженост, че Москва може … да намали износа през лятото, за да нанесе максимална икономическа болка на Европа и да тества колективната решимост на държавите членки да защитават Украйна“, каза Крофт.
Предвид „тревожно ниските“ запаси и недостига на капацитет за рафиниране, превантивното руско прекъсване може да има много пагубно икономическо въздействие това лято, обясни тя.
За Русия смятаме, че въздействието на по-ниските обеми на износа тази година ще бъде най-вече компенсирано от по-високите цени“, пише в бележка Едуард Гарднър, икономист по суровини в Capital Economics. Той прогнозира, че производството и износът на руски петрол може да спаднат с около 20% до края на годината.
Въпреки че суровият Urals, основният петролен микс, който Русия изнася, се търгува по-ниско спрямо световните еталони, в момента цената му е 95 долара за барел – все още много над това, което бе преди година, според Гарднър.
Но ако руското производство спадне, други играчи могат да се намесят, за да помогнат за укротяване на цените. Financial Times съобщи в четвъртък, позовавайки се на източници, че Саудитска Арабия е готова да увеличи производството на суров петрол, ако добивът на Русия падне значително след санкциите на Европейския съюз.
Алиансът ОПЕК+, част от който е Русия, е насрочил месечната си среща по-късно в четвъртък.
„Измамни“ практики за доставка
От началото на войната между Русия и Украйна е имало 180 промени в собствеността на плавателни съдове от руски субекти на неруски, според морската фирма за изкуствен интелект Windward, която се позовава на свои собствени данни.
Windwards каза, че тези промени, регистрирани само за три месеца, вече са повече от половината от промените в собствеността на руските кораби през цялата 2021 г.
Много от руските плавателни съдове са продадени на фирми, базирани предимно в Сингапур, Турция, Обединените арабски емирства и Норвегия, казват още от Windward.