Русия разпродава валута, за да компенсира срива на енергийните приходи
Кремъл е получил 741 млн. долара по-малко приходи от продажби на петрол и газ през януари
Русия ще продава чуждестранна валута на стойност около 127 млн. долара дневно в периода 7 февруари – 6 март, обяви финансовото министерство. Това е почти трикратно увеличение на обема на ежедневните операции спрямо предходния месец, пресмята Reuters.
След продължила месеци пауза Русия възобнови интервенциите в чуждестранна валута през януари с продажбата на юани вместо „неприятелските“ западни валути. Този ход подчерта нарастващото значение на китайската валута в опита на Москва да осигури икономическа стабилност на фона на санкциите.
Министерството на финансите каза, че редовните му продажби на валута на пазара ще възлязат на 2.3 млрд. долара през следващия месец. Анкетираните от Reuters анализатори прогнозираха, че те ще бъдат в размер наполовина на тази сума.
Между 13 януари и 6 февруари министерството планираше да продаде юани на стойност малко под 1 млрд. долара, за да компенсира по-ниските приходи от петрол и газ.
Русия спря валутните интервенции миналата година, след като западните нации наложиха широкообхватни санкции срещу Москва заради войната в Украйна, включващи замразяването на около 300 млрд. долара във валутни резерви.
Правителството извършва валутни интервенции, за да покрие недостиг – или да натрупа резерви в случай на излишък – в приходите от жизненоважния за Москва износ на петрол и газ.
Министерството на финансите заяви, че е получило 741 млн. долара по-малко приходи от продажби на петрол и газ през януари, отколкото очакваше, позовавайки се на по-ниските експортни мита върху газа през месеца.
В Русия, където доларът беше цар години наред след разпадането на Съветския съюз през 1991 г., юанът се превърна в основен играч, откакто Москва изпрати десетки хиляди войници в Украйна миналия февруари.
Министерството на финансите на Русия не може да извършва транзакции в долари и евро, посочвайки китайския юан като единствената алтернатива.