Руска лавина от дезинформация чака да бъде отприщена в Европа
На фона на предстоящите евроизбори Брюксел готви по-строги правила за TikTok, X и други социални медии, ако не успеят да се преборят с фалшификатите
Известен телевизионен водещ е заснет да съобщава тревожната новина, че френският президент Еманюел Макрон е отменил планираното си пътуване до Киев заради заговор за убийство. Елисейският дворец и съответната замесена телевизия France 24 бързо опровергаха съдържанието, заявявайки, че клипът е фалшив и генериран от изкуствен интелект. Те обаче не успяха да спрат лавинообразното му разпространение, особено след като бившият руски президент Дмитрий Медведев го препубликува с думите, че Макрон е „уплашен от истинско или предполагаемо убийство“.
Това е поредният случай, който активизира длъжностни лица в Брюксел и други европейски столици да вземат отношение по темата с дезинформацията, която става все по-болезнен проблем. Те предупреждават, че ще са необходими повече бдителност и по-строги санкции за онлайн платформите, за да се противодейства на руските кампании, целящи да отслабят подкрепата за Украйна и да се намесят в изборите в целия ЕС през юни.
Тъй като проруските националистически партии имат силни резултати във Франция, Германия и други страни, Кремъл има интерес да подсили техните послания, включително като подчертае намаляващата готовност на Запада да изпрати помощ на Киев две години след пълномащабното нахлуване на Москва.
Вера Йоурова, заместник-председател на Европейската комисия, която ръководи работата по дезинформацията, предупреди, че изборите за Европейски парламент през юни ще бъдат засегнати от „лавина от дезинформация“, включително фалшиви видеоклипове, предназначени да подкопаят общественото доверие във вота.
Тя заяви, че са необходими „специални усилия“, за да се защити вотът в ЕС от засиленото използване на нови технологии и от потенциални „скрити манипулации и чуждестранна намеса, особено от страна на Кремъл“.
Очаква се следващата седмица Комисията на ЕС да въведе по-строги правила за онлайн дезинформация, които могат да наложат глоби на TikTok, X и други платформи за социални медии, ако не успеят да се преборят с дълбоките фалшификати и други фалшиви новини.
Дипломатическата служба на ЕС заяви, че е разкрила 750 кампании за дезинформация през 2023 г. в доклад, публикуван през януари, който категоризира кампаниите за чуждестранно влияние като „заплаха за сигурността“, особено по време на тазгодишните избори.
Франция специално активно се бори срещу тях. Тя е възложила на Viginum, орган за наблюдение на чуждестранната дезинформация, основан през 2021 г. и разполагащ с екип от 50 души, да изкорени подобни усилия за дестабилизация. Viginum не само следи свързаните с Русия акаунти в социалните медии и каналите в приложения за съобщения като Telegram, но и публично разкрива операции за оказване на влияние с цел повишаване на осведомеността.
Русия има зад гърба си дълга история на дезинформация и психологически операции, датираща от времето на Студената война. В годините след разпадането на Съветския съюз Москва все повече разчита на подкрепяните от държавата телевизионни оператори Russia Today и Sputnik, за да разпространява посланията си сред чуждестранната аудитория.
С появата на интернет Москва се прехвърли в онлайн пространството, като през последното десетилетие организира ферми за тролове, хакерски операции и кампании за дезинформация, насочени към избори в Европа, САЩ и Обединеното кралство.
Преориентирането към онлайн кампаниите се ускори още повече след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г., което накара ЕС да забрани RT и Sputnik, Максим Одине, изследовател в Irsem, мозъчен тръст, свързан с френските въоръжени сили.
Това е игра на котка и мишка“, каза Одине пред Financial Times. „Русия се адаптира към новата среда след войната в Украйна, а Европа засилва защитата си в информационното пространство, както по време на Студената война, когато двете страни бяха вкопчени в невидима битка.“
Като пример той отбеляза как Русия е разработила около 30 „огледални сайта“ на RT, за да гарантира, че уеб потребителите в ЕС все още имат достъп до тях въпреки забраните.
Френски официални лица твърдят, че Русия се насочва към по-„хибридни“ операции, съчетаващи действия в реалния свят с онлайн пропаганда, като например инцидента през ноември, когато върху сгради в Париж се появиха графити със звездата на Давид.
Първоначално представени от френските медии като част от увеличаващите се антисемитските инциденти след нападението на Хамас на 7 октомври, графитите предизвикаха и спомени за преследването на евреите по време на Холокоста. Оказа се обаче, че стотици сини Давидови звезди, символ на Израел и еврейската вяра, са изрисувани от няколко молдовски граждани, действащи от името на бизнесмен, за когото властите в Кишинев смятат, че е руски агент.
Анатоли Призенко отрича да е на заплата в Кремъл, но казва, че е част от по-широка произралска мрежа, която е поръчала графитите. „Исках да направя нещо в подкрепа на евреите в цяла Европа“, казва той пред FT.
Според Вигинум графитът е бил популяризиран в социалните медии чрез мрежа от свързани с Русия ботове и пропагандни уебсайтове, като всичко това е било опит за разделяне на френското общество, в което живее както най-голямото еврейско население в Европа, така и най-голямото мюсюлманско.
Френската служба за вътрешна сигурност DGSI е установила, че операцията е ръководена от руската шпионска агенция ФСБ, според вестник Le Monde, като част от по-широка кампания, която е била насочена и към Полша, Испания и Германия.
Операциите за оказване на влияние, подкрепени от информационна война, и активните мерки, използвани от агенти на влияние, са основни компоненти на руските концепции за неконвенционална война“, пише в неотдавнашен доклад Кралският институт на обединените служби (RUSI).
Във Франция през февруари официални лица разкриха мрежа от 193 уебсайта, наречена Portal Kombat, която според тях е създадена от базирано в Крим дружество за разпространение на проруски новини на френски, английски, испански и немски език. Тя представлявала „спяща система“, която можела да бъде „бързо активирана, за да насити информационното пространство“ по време на избори.
Политиците предупреждават, че дори истинската информация може да бъде използвана като оръжие. Подслушан разговор на висши германски военни, които обсъждат деликатен въпрос относно изпращането на мощни ракети в Украйна, бе с радост разгласен от руски държавни медии по-рано този месец и показа колко агресивен може да бъде Кремъл.
През януари германското външно министерство заяви, че е идентифицирало една от най-големите дезинформационни мрежи, разгърнати от Русия: 50 000 бота, активни в X, които поставят под въпрос подкрепата на Берлин за Киев. Мрежата е била значително по-сложна от предишни операции, заявиха служители на външното министерство.
„Постоянният поток от лъжи има за цел да насади представата, че цялата информация е ненадеждна и не заслужава доверие. Да ни накара да се отнасяме с подозрение към всичко“, заяви през януари ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел.
Дезинформацията отслабва социалната тъкан, отравя демокрациите, защото само информацията прави демокрацията възможна.“