Руската икономика се подготвя за „мащабна структурна трансформация“
Централната банка на страната запази основния лихвен процент без промяна и обеща да поддържа финансовата стабилност
Централната банка на Русия в петък запази без промяна основния лихвен процент, но предупреди за значителна несигурност, тъй като икономиката претърпява „мащабна структурна трансформация“.
В края на февруари, малко след като руските военни сили нападнаха Украйна, ЦБР удвои основния лихвен процент на страната – от 9.5 на 20% в опит да подкрепи падащата си валута и да смекчи въздействието на тежките международни санкции.
В изявлението си от петък централната банка каза, че рязкото увеличение на нейния ключов лихвен процент „помага за поддържането на финансовата стабилност“.
Руската икономика навлиза във фазата на мащабна структурна трансформация, която ще бъде придружена от временен, но неизбежен период на повишена инфлация, основно свързан с корекции на относителните цени на широк спектър от стоки и услуги“, се казва в съобщението.
„Паричната политика на Банката на Русия е настроена да даде възможност за постепенна адаптация на икономиката към новите условия и връщане на годишната инфлация до 4% през 2024 г.
Рублата потъна до рекордно ниски нива спрямо долара на фона на редица нови санкции, наложени през последните седмици на Москва от САЩ и европейски съюзници. Валутата остана малко над 104 за долар след решението в петък.
По-рано тази седмица Русия успя да отложи историческото неизпълнение на дълга си, като направи някои от плащанията си по държавни облигации в долари, предаде Reuters. Руското финансово министерство заяви в петък, че е изпълнило изцяло задълженията си за изплащане на купони по еврооблигации, деноминирани в долари.
Големите количества валутни резерви на ЦБР бяха таргетирани от западните санкции, които имаха за цел да ги направят почти недостъпни, като попречат на политиците да смекчат обезценяването на местните активи.
Въпреки че решението беше очаквано, изявлението на централната банка даде известна представа за това как тя гледа на икономическите перспективи пред Русия в момента.
Уилям Джаксън, главен икономист за нововъзникващи пазари в Capital Economics, каза, че има три ключови извода, първият от които е, че централната банка изглежда смята, че е направила достатъчно с извънредното повишение от миналия месец, за да стабилизира финансовата система.
Второ, ЦБР вижда санкциите и решението на правителството да се изолира като нещо, което е тук за дълго време“, каза Джаксън, отбелязвайки, че в изявлението на централната банка се споменава „мащабната структурна трансформация“ няколко пъти.
И трето, ръководството на ЦБР се опитва да поддържа подобие на макроикономическа ортодоксия. Основният фокус на изявлението беше върху баланса на инфлационните рискове и че паричната политика ще остане строга, за да предотврати засилване на вторичните ефекти от сегашния инфлационен скок.“
„Това може да означава, че политиците се стремят да отменят текущия контрол върху капитала, да се върнат към плаваща рубла и в крайна сметка да върнат фокуса на паричната политика към насочването на инфлацията“, предполага Джаксън.