Руската рубла потъна спрямо щатския долар
Ценовият таван върху руския петрол оказва натиск върху продажбите на суровината и тласка валутата към дъното
Руската рубла достигна най-ниското си ниво спрямо щатския долар от повече от пет месеца в понеделник. Анализаторите обясняват потапянето на валутата с ценовия таван върху руския петрол, който вече действа и оказва натиск върху продажбите.
Рублата падна до 66.5 спрямо щатския долар в началото на търговията в Москва – най-ниското ниво от 6 юли.
Спрямо еврото рублата достигна 7-месечен антирекорд при 70.6 за евро. Руската валута търпи загуби спрямо почти всички валути, сред които и спрямо китайския юан.
След като се срина до най-ниските си стойности за всички времена, когато Москва изпрати десетки хиляди войници в Украйна на 24 февруари и Западът наложи санкции на Русия, строгият капиталов контрол помогна на рублата да се възстанови.
На телевизионна среща с правителствени служители в четвъртък президентът Владимир Путин се зарече, че Русия е успяла да се противопоставила на опитите на Запада да унищожи нейната икономика и приветства представянето на валутата.
След сериозен скок през март и април ценовите нива в Русия почти не са се променили от май и руската рубла се превърна в една от най-силните валути в света тази година“, каза той.
Въпреки това опасенията от глобална рецесия, съчетани с ембаргото на Европейския съюз върху износа на руски петрол и ограничението на цените на Запада, което влезе в сила в началото на този месец, увеличиха натиска върху руската валута.
Анализаторите казаха, че спадът в печалбите в чуждестранна валута на руските износители, от които се изисква да конвертират поне половината от чуждестранните си печалби в рубли, тласка местната валута надолу.
Заседанието на Борда на централната банка в петък също е във фокуса. Очаква се регулаторът да поддържа лихвените проценти на 7.5% в окончателното си решение за определяне на лихвените проценти за годината.