Руските олигарси стават все повече и все по-богати
Общото състояние на 110-те милиардери се е увеличило до 505 милиарда долара
Най-богатите хора в Русия добавиха 152 милиарда долара към богатството си през изминалата година, подкрепени от високите цени на природните ресурси и възстановявайки се от огромната загуба на богатства, които претърпяха непосредствено след началото на войната в Украйна, предава Reuters.
Официално Русия има 110 милиардери в списъка, което е с 22 повече от миналата година, според руското издание на Forbes, според което общото им богатство се е увеличило до 505 милиарда долара от 353 милиарда долара, когато беше обявен списъкът за 2022 г.
Списъкът щеше да е по-дълъг, ако петима милиардери - основателят на DST Global Юрий Милнер, основателят на Revolut Николай Сторонски, основателят на Freedom Finance Тимур Турлов и съоснователите на JetBrains Сергей Дмитриев и Валентин Кипятков – не се бяха отказали от руското си гражданство.
Миналогодишните рейтингови резултати също бяха повлияни от апокалиптичните прогнози за руската икономика“, заявиха от Forbes, откъдето добавят, че общото богатство на милиардерите в Русия е било 606 милиарда долара през 2021 г., преди да започне войната.
Владимир Путин казва, че Западът се опитва да унищожи Русия и многократно е рекламирал неуспеха на западните санкции да разрушат руската икономика. Въпреки че икономиката на Русия се сви с 2.1% през 2022 г. под натиска на западните санкции, тя успя да продаде петрол, метали и други природни ресурси на световните пазари, по-специално в Китай, Индия и Близкия изток.
Πpeз тoзи мeceц MBФ peвизиpa пpoгнoзaтa зa pacтeжa нa Pycия пpeз 2023 г., ĸaтo вeчe oчaĸвa тoй дa e 0.7% пpи пo-paннa oцeнĸa oт 0.3%. B cъщoтo вpeмe, oбaчe, oчaĸвaнeтo нa фoндa e зa пo-cлaб oт пъpвoнaчaлнo oчaĸвaния pacтeж пpeз 2024 г. – 1.3% вмecтo 2.1%, зapaди липca нa paбoтнa pъĸa и зapaди тpyднocти пpи зaмecтвaнeтo нa нaпycĸaщитe cтpaнaтa зaпaдни ĸoмпaнии.
Цената на петрола Urals, кръвта на руската икономика, беше средно 76.09 долара за барел през 2022 г. спрямо 69 долара през 2021 г. Цените на торовете също бяха високи миналата година.
Андрей Мелниченко, който натрупа състояние от торове, беше посочен като най-богатият човек в Русия от Forbes със състояние от 25.2 милиарда долара, което е двойно повече от това, което се оценяваше миналата година.
Владимир Потанин, президент и най-голям акционер в Nornickel, най-големият световен производител на паладий и рафиниран никел, беше класиран като втория най-богат в Русия със състояние от 23.7 милиарда долара.
Владимир Лисин, който контролира производителя на стомана NLMK и беше класиран миналата година като най-богатият човек в Русия, сега е поставен на трето място в списъка на Forbes Русия със състояние от 22.1 милиарда долара.
Много руски милиардери гледат на западните санкции като на тромав и дори расистки инструмент. Изграждайки богатства, докато Съветският съюз се разпадаше, малка група магнати, известни като олигарсите, убедиха Кремъл при покойния президент Борис Елцин да им даде контрол над някои от най-големите петролни и металургични компании в света. Приватизационните сделки често тласкаха магнатите в лигата на супербогатите в света, спечелвайки им трайната неприязън на милиони обеднели руснаци.
Но при Путин някои от първоначалните олигарси, като Михаил Ходорковски и Борис Березовски, бяха лишени от активите си, които в крайна сметка се оказаха под влиянието на държавни компании, често управлявани от бивши шпиони.
Нови руски имена в списъка на Forbes включват милиардери, които са направили парите си в сферата на хранителната индустрия, строителството и фармацевтични продукти, което показва, че руското вътрешно търсене остава силно въпреки санкциите.