Бизнесът пести 462 млн. лв. годишно от намалената административна тежест
Предстои изпълнението на една от най-важните мерки
~ 2 мин.
Бизнесът пести средногодишно над 460 млн. лв. от намаляването на административната тежест, започнало като процес през 2010 г. Това показва отчет на правителството, одобрен днес от Министерския съвет. Числото представлява 96% от планираното намаление в трите плана за действие, приети преди девет години.
От отчета става ясно, че до края на 2018 г. са изпълнени 384 от общо 432 заложени мерки за намаляване на административната тежест. Изменени са 159 нормативни акта, променени и отменени са 334 задължения за информиране.
Неизпълнените мерки са 48, т.е. 11% от всички. Отговорните институции са поели ангажимент за тяхното изпълнение до 31 декември 2019 г.
Сега предстои изпълнението на една от най-важните мерки в третия план за действие - изграждането на единна информационна система между Националния статистически институт (НСИ), Националната агенция за приходите (НАП) и Агенцията по вписванията. Тя ще даде възможност еднократно попълнената информация в електронния документ, подаден в НСИ, автоматично да послужи и за целите по публикуването на годишния финансов отчет, подлежащ на обявяване в Търговския регистър. Тази мярка ще доведе до намаляване на административната тежест за бизнеса с над 9 млн. лв. годишно.
Като цяло в основата на трите плана за намаляването на административната тежест е въвеждането на различни електронни услуги. Сред най-важните мерки още от само начало са: стартирането на Електронния регистър на болничните листове; създаването на възможност за подаване на различни документи по електронен път в Националната агенция за приходите, разработването на електронни услуги, позволяващи обмен на информация по служебен път между Национална агенция за приходите и други държавни институции за наличие или липса на данъчни задължения и актуално състояние на трудовите договори и др.