С критики към управлението на ГЕРБ депутатите приеха ревизията на здравния бюджет
Единствено от бившата управляваща партия не подкрепиха предложението за увеличение на средствата за Здравната каса
На първо четене:
След спорове в пленарната зала и известни критики към предложената от служебното правителство актуализация на бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), депутатите все пак одобриха законопроекта на първо четене. „Против“ и „въздържали се“ гласуваха единствено от ГЕРБ. И така със 145 гласа „за“ законопроектът бе принципно подкрепен от политическите сили.
Всички те обаче изразиха несъгласие с някои точки от предложения проект, като се обединиха около факта, че планираните допълнителни 120 млн. лв., нужни в условията на извънредна епидемична обстановка, не са детайлно описани за какво ще бъдат предназначени. От ДПС сравниха това с „раздаването на парите от джипката“, както придоби популярност управлението на бившия премиер Бойко Борисов.
От ГЕРБ гласуваха „против“ законопроекта, тъй като според Даниела Дариткова той не е добре обоснован, а допълнителните административни разходи в размер на 10 млн. лв. не са добре мотивирани.
Здравният министър Стойчо Кацаров обясни, че няма проблем между двете четения 120-те милиона за COVID плащания да бъдат разбити по пера, „но това не е основание да бъде отхвърлен закона“.
Колкото е прозрачно заседанието на Народното събрание, толкова е прозрачно и заседанието на Надзорния съвет на НЗОК, където ще се взимат решенията за 120-те милиона“, обяви Кацаров.
От „Демократична България“ все пак посочиха, че здравеопазването е една от корупционните сфери – за последните пет години плащанията в системата са нараснали с около 50%.
Вие виждате ли стандарта да се е вдигнал с 50% или здравето ни да се е подобрило“, попита реторично депутатът от ДБ Александър Симидчиев.
Остана неясно и дали планираните 14 млн. лв. за медиците, които поставят COVID ваксини, ще бъдат предназначени и за трета доза, каквато вече започва да се прилага в някои европейски държави, САЩ, Израел и други.
Добре ли управляваха ГЕРБ коронакризата?
В хода на обсъждането „Има такъв народ“, БСП, „Демократична България“ и ИБГНИ обвиниха бившия здравен министър Костадин Ангелов в лошо управление на COVID кризата. Ангелов, който сега е депутат от ГЕРБ, пък обвини партиите, че са всявали лъжи, че вирус няма, докато предишното правителство се е опитвало да се справи с кризата.
„Няма от какво да се срамувам и мога да се гордея от това, което направих. Ние управлявахме успешно първата, втората и третата вълна на COVID-19. Независимо дали ви харесва, или не“, коментира Ангелов.
Припомняме, че докато той беше здравен министър с COVID-19 загинаха близо 30 хил. българи и страната ни беше постоянно между първо и второ място по смъртност в ЕС. Смъртността през 2020 г. нарасна с близо 25%, като подобна човешка трагедия не е позната в българската история, дори по време на войните.
Трябва да ви е срам как Вашите заповеди бяха отменяни с лека ръка, когато на премиера не му изнасяше. Вие носите отговорността, а ние никога не сме казвали, че вирус няма“, коментира депутатът от ИТН Станислав Балабанов.
Припомняме, че животът на някои от заповедите както на Ангелов, така и на предишния здравен министър Кирил Ананиев, понякога буквално траеха часове, докато Борисов не им наредеше нещо друго.
Депутатът от ДБ Георги Ганев коментира, че „ако сега ни се налага да актуализираме бюджета, значи е бил зле планиран“.
Доколкото знам, 1000-те лв. за медиците „на първа линия“ не са били планирани за тази година. Няма перо в бюджета за тях, а се търсят пари от резерви. Сега се опитваме изрично да ги включим в бюджета, пък било и за само три месеца от годината“, коментира Ганев.