С огромна загуба от $1.1 млрд. ZTE все пак се надява на скорошна печалба
Компанията постепенно размразява бизнеса си
~ 2 мин.
С драстичните си санкции срещу ZTE по-рано тази година САЩ на практика успя да постави китайската технологична компания на колене. Производителят на телекомуникационно оборудване обяви финансовите си резултати за първата половинa на 2018 г. и те показват нетна загуба от 7.8 млрд. юана (1.1 млрд. долара), предава CNN. Азиатският играч обаче дава вид, че вече си стъпва на краката, а амбициите му са да се върне към растеж още в рамките на идната година.
Според отчетите приходите на ZTE през първото полугодие са се сринали до 39.4 млрд. юана (5.8 млрд. долара), като за сравнение за същия период през предходната година те са възлизали на 54 млрд. юана (7.9 млрд. долара).
Наскоро обаче ZTE увери, че производството постепенно се връща в норма, а поръчките са „чудесни“ и кореспондират с тези от юли и август 2017 г. Това дава надежда на компанията, че още през третото тримесечие на 2018 г., завършващо през септември, ще отчете нетна печалба от 1 млрд. юана (146 млн. долара), а през 2019 г. отново ще се е върнала в позиция на растеж.
В рамките на петъчната търговия борсата в Хонконг регистрира скок от 1% в акциите на ZTE. Те обаче все още са на около 40% под стойността си отпреди налагането на американските санкции.
Кризата застигна ZTE през април, въпреки че индикации за задаващата се буря имаше още през 2017 г. Причината бяха слуховете, че производителят неправомерно е продавал свое оборудване (сглобено с американски компоненти) на Иран и Северна Корея, които са в черния списък на САЩ. Китайската компания си призна нарушението и в резултат на това през април администрацията на Доналд Тръмп забрани на националните си компании да оперират със ZTE.
Невъзможността да купува такива части като чипове например от американските си партньори на практика блокира дейността на ZTE, тъй като производството ѝ не можеше да продължи без въпросните компоненти. Това, от своя страна, постави и въпроса за зависимостта от хардуер на Китай. В тази връзка държавата вероятно ще ускори плановете си за стартиране на собствени фабрики.
Първоначално американските рестрикции бяха обявени за период от 7 години, но след това властите на двете държави се споразумяха и забраната бе вдигната, а Доналд Тръмп лично обеща „да върне в бизнеса“ ZTE. За целта компанията плати глоба от над 1 млрд. долара, смени ръководния си състав и се задължи да бъде стриктно надзиравана от американското правителство.