САЩ обвини Apple в монополизиране на пазара на смартфони
Според компанията използваният бизнес модел е единственият начин да предоставя качествени услуги и продукти на потребителите
Министерството на правосъдието на САЩ и 12 щатa съдят Apple, твърдейки, че производителят на iPhone е монополизирал пазара на смартфони, ощетил е по-малките конкуренти и е повишил цените. Това е една от предприетите мерки от правителството срещу големите технологични компании.
Apple се присъединява към Alphabet, Meta Platforms и Amazon.com, които също бяха съдени от регулаторите и при двамата президенти – Доналд Тръмп и Джо Байдън, съобщава Reuters.
Потребителите не трябва да плащат по-високи цени, защото компаниите нарушават антитръстовите закони... Ако бъде оставена без реакция, Apple само ще продължи да укрепва своя монопол върху смартфоните”, каза главният прокурор Мерик Гарланд в изявление.
Компанията продава един смартфон на цена до 1599 долара и прави по-големи печалби от всеки друг в индустрията, казват от Министерството на правосъдието. Apple таксува и различните си бизнес партньори – от разработчици на софтуер до компании за кредитни карти и дори конкуренти като Google – зад кулисите, което в крайна сметка повишава цените за потребителите и увеличава печалбата ѝ, споделят длъжностни лица.
Бизнес моделът на Apple отдавна се основава на таксуването на потребителите за технологични продукти, при които компанията диктува почти всички правила – от това как устройството работи до това как може да се използва.
Министерство на правосъдието се стреми да развие този бизнес модел, като принуди Apple, чиято пазарна стойност е 2.7 трилиона долара, да предложи на потребителите повече възможности за избор относно това как приложенията могат да се включат в хардуера, проектиран от Apple. Акциите на производителя на iPhone паднаха с 4.1% и затвориха при 171.37 долара в четвъртък.
Apple отхвърли обвиненията на правителството.
Този иск заплашва кои сме ние и принципите, които отличават продуктите на Apple на силно конкурентни пазари. Ако успеят, това ще попречи на способността ни да създадем технологията, която хората очакват от Apple – където хардуерът, софтуерът и услугите се пресичат“, казват от компанията.
„Президентът Байдън силно подкрепя справедливото и стабилно прилагане на антитръстовите закони“, каза помощник-прессекретарят на Белия дом Майкъл Кикукава.
Какви са търсените промени?
Министерството на правосъдието иска промени от технологичната компания. Едно от предложенията е за някаква форма на разделяне или намаляване на размера на Apple.
Делото срещу компанията е заведено във федералния съд на САЩ в Нюарк, Ню Джърси. То е фокусирано върху „освобождаване на пазарите на смартфони от антиконкурентното и изключващо поведение на Apple и възстановяване на конкуренцията за постигане на по-ниски цени на смартфони, намаляване на таксите за разработчиците и запазване на иновациите за бъдеще.”
В делото държавата обвинява Apple, че затруднява потребителите да блокират конкуренти и се цитират пет примера, при които Apple използва механизми за потискане на технологии, които биха увеличили конкуренцията между смартфоните: така наречените суперприложения, приложения за игри в облачен поток, приложения за съобщения, смарт часовници и дигитални портфейли.
САЩ твърди, че Apple е направил по-трудна безпроблемната работа на конкурентните приложения за съобщения и смарт часовниците на техните телефони. Както и че политиката на магазина за приложения на Apple относно стрийминг услугите за игри са навредили на конкуренцията.
Министерството се опитва да отдели като самостоятелен пазара на смартфони в САЩ, където според повечето анализатори Apple държи над 50% от пазара. От технологичната компания пък ще се опитат да убедят съда да разгледа пазара на смартфони на глобално ниво, където iPhone има само 1/5 от продажбите.
Министерството цитира имейл верига от Стив Джобс, съоснователят на Apple, починал през 2011 г., който казва, че „не е забавно да се гледа“ колко лесно потребителите могат да преминат от iPhone към телефони с Android и обещава да „принуди“ разработчиците да използват нейните платежни системи в опит да заключи както разработчиците, така и потребителите.
Не е ясно какви конкретни промени иска министерството на правосъдието. В жалбата се иска от съда да попречи на Apple да използва контрола си върху разпространението на приложения, договорите и използването на частни софтуерни интерфейси, за да подкопае конкурентите и да нареди всичко друго необходимо „за възстановяване на конкурентните условия на пазарите, засегнати от незаконното поведение на Apple“.
В глобален мащаб
Apple вече е обект на антитръстови разследвания в Европа, Япония и Корея, както и съдебни дела от корпоративни конкуренти, като Epic Games.
Apple, Meta Platforms и Google ще бъдат разследвани за потенциални нарушения на Закона за цифровите пазари на Европейския съюз, които могат да доведат до солидни глоби в края на годината, според хора, които са пряко запознати с въпроса.
В Европа бизнес моделът на App Store на Apple беше демонтиран от нов закон, наречен Закон за цифровите пазари, който влезе в сила по-рано този месец. Apple планира да позволи на разработчиците да предлагат свои собствени магазини за приложения и, което е важно, да не плащат комисиони. Но конкуренти като Spotify и Epic твърдят, че Apple все още прави твърде трудно предлагането на алтернативни магазини за приложения.