САЩ отрязаха достъпа на Русия до половината ѝ валутни резерви
Путин е изправен пред избор – да фалира държавата или да продължи да плаща за войната си в Украйна
Съединените щати отрязаха достъпа на руското правителство до резервите на страната, държани в американски банки. С това прави почти невъзможно за Москва да погасява падежиращия си държавен дълг на стойност 600 млн. долара. Този ход трябва да засили натиска върху Кремъл и да стопи доларовите наличности, пише Reuters.
Съгласно санкциите, въведени след нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари, валутните резерви, държани от руската централна банка в американските финансови институции, бяха замразени.
Но Министерството на финансите даваше разрешение на руското правителство да използва тези средства за извършване на купонни плащания по държавния дълг, деноминиран в долари, за всеки отделен случай.
В понеделник, тъй като най-голямото от плащанията настъпи, включително на главница от 552.4 млн. долара по падежираща облигация, правителството на САЩ реши да отреже достъпа на Москва до замразените средства, според говорител на Министерството на финансите на САЩ.
Купонното плащане на стойност 84 млн. долара също беше дължимо в понеделник по суверенна доларова облигация с падеж през 2042 г.
Този ход има за цел да принуди Москва да вземе трудното решение дали да използва доларите, до които има достъп, за плащания по дълга си или за други цели, включително подкрепа на войната си в Украйна, каза говорителят.
Русия е изправена пред исторически фалит, ако реши да не го направи.
Русия трябва да избира между източване на оставащите и безценни доларови резерви, нови приходи или неизпълнение по дълга“, каза говорителят.
JPMorgan Chase & Co, която досега обработваше плащания като банка кореспондент, е била спряна от Министерството на финансите, каза източник, запознат с въпроса.
Банката кореспондент обработва плащанията на лихвените купони на Русия, изпращайки ги до платежния агент, за да ги разпредели до притежателите на облигации в чужбина.
Страната има 30-дневен гратисен период за извършване на плащането, каза източникът.
Кремъл реално има средствата да плати от резервите си, тъй като санкциите замразиха приблизително половината от около 640 млрд. долара в златните и валутни резерви на Русия. Но намаляването им би добавило натиск точно когато Съединените щати и Европа планират нови санкции тази седмица, за да накажат Москва за убийствата на цивилни в Украйна.
Русия, която има общо 15 международни облигации с номинална стойност от около 40 милиарда долара, досега успява да избегне неизпълнение на международния си дълг въпреки безпрецедентните западни санкции. Но задачата става все по-трудна.
„Това, с което по същество се обвързват, е да окажат още по-голям натиск върху валутните резерви у дома“, каза Дейвид Уолбър, адвокат по санкциите в Gibson Dunn в Хонконг.
Ако бъде направено, очевидно това ще отнеме от способността на Русия да използва тези долари за други дейности, по същество за финансиране на войната.“
Това може също да окаже натиск върху руските искания да бъдат плащани рубли за газ от европейските клиенти, добави той.
На Русия за последно ѝ беше разрешено да извърши купонно плащане от 447 млн. долара по суверенна облигация в долари от 2030 г., която трябваше да падежира миналия четвъртък, което беше поне петото подобно плащане от началото на войната.
Ако Русия не успее да извърши някое от предстоящите си плащания по облигации в рамките на предварително определени срокове или плати в рубли, където е посочена долари, евро или друга валута, това ще представлява фактическо неизпълнение.
Въпреки че Русия не може да получи достъп до международните пазари на заеми поради санкциите, евентуално неизпълнение би ѝ ограничило достъпа до тези пазари, докато на кредиторите не им бъдат напълно изплатени всички суми и н бъдат уредени разходите, произтичащи от неизпълнението.