САЩ са заплашени от фалит по дълга на 1 юли
Президентът Байдън свика спешна среща с лидерите на двете партии в Конгреса
Президентът на САЩ Джо Байдън привика в понеделник четиримата висши лидери на Конгреса в Белия дом, след като Министерството на финансите предупреди, че правителството може да остане без пари, за да плати сметките си до юни.
Министърът на финансите Джанет Йелън каза в писмо до Конгреса, че е малко вероятно да успее да изпълни всички задължения по плащания на правителството на САЩ „потенциално още на 1 юни“ без действия от Конгреса.
Оценката повиши риска Съединените щати да се насочат към безпрецедентен фалит по дълга, който би разтърсил глобалната икономика, добавяйки допълнителна спешност към политическите изчисления във Вашингтон, където демократите и републиканците се подготвяха за продължително противопоставяне.
Байдън се обади на председателя на републиканците Кевин Маккарти в Йерусалим, където е на дипломатическо пътуване, за да го покани на среща в Белия дом на 9 май. Двамата лидери не са сядали да обсъждат въпроса от февруари.
Байдън отправи покани и към лидера на демократите в Камарата на представителите Хаким Джефрис, на лидера на мнозинството в Сената Чък Шумър и на лидера на републиканците Мич Макконъл.
Републиканците в Камарата на представителите приеха законопроект за повишаване на лимита на дълга миналата седмица, който включва драстични съкращения на разходите от здравеопазване за бедните до ръководители на въздушно движение, който контролираният от демократите Сенат и Байдън казват, че няма да одобрят.
Байдън заяви, че няма да преговаря за увеличаване на тавана на дълга, но ще обсъди бюджетни съкращения след приемането на нов лимит. Конгресът често съчетава увеличенията на тавана на дълга с други бюджетни и разходни мерки.
Представител на Белия дом каза, че Байдън, който по-рано каза, че изобщо няма да се срещне с Маккарти, за да обсъдят лимита на дълга, ще „подчертае, че Конгресът трябва да предприеме действия, за да избегне фалит без условия“ на 9 май.
Новата потенциална „дата X“, която взема предвид данъчните плащания през април, е до голяма степен непроменена спрямо предишна оценка, публикувана през януари, че правителството може да остане без пари около 5 юни. Но Йелън добави отбеляза, че федералните постъпления и разходи са „по своята същност променливи“.
„Действителната дата, на която Министерството на финансите изчерпва извънредните мерки, може да е няколко седмици по-късно от тези прогнози“, пише тя.
Невъзможно е да се предвиди със сигурност точната дата, когато хазната няма да може да плати сметките на правителството“, написа тя.
След достигане на тавана за заеми от 31.4 трилиона долара на 19 януари, Йелън каза на Конгреса, че Министерството на финансите ще продължи плащанията по дълга, федералните помощи и ще направи други разходи, като използва извънредни мерки за управление на паричните средства. Една такава стъпка, която Министерството на финансите предприема, е спирането на продажбите на ценни книжа, които държавните и местните власти използват за временно задържане на пари.
През 2011 г. подобна битка за тавана на дълга доведе страната до ръба на фалита и доведе до понижаване на най-високия кредитен рейтинг на страната. Този път преговорите може да са още по-трудни, казват ветерани от двубоя през 2011 г.
По-малко разходи
Законопроектът от 26 април, приет от ръководената от републиканците Камара, ще намали данъчните стимули за слънчева енергия и ще приложи съкращения на разходите с 4.5 трилиона долара, или около 22%, в замяна на увеличение с 1.5 трилиона долара на лимита на дълга на САЩ.
Законопроектът няма шанс да мине в контролирания от демократите Сенат и Белият дом, а Байдън каза, че ще наложи вето на законодателството, ако това все пак стане.
Бюджетният анализатор Шай Акабас от Bipartisan Policy Center каза, че краткият срок подчертава спешността от намиране на решение на това безпокойство и че попарва надеждите, че Конгресът може да преговаря през късните летни месеци.
Потенциален фалит в рамките на седмици „не е позиция, подобаваща на страна, смятана за основата на финансовата система, и само добавя несигурност към една вече разклатена икономика“, добави той.
Място за маневриране
Неяснотата на Йелън относно действителната дата на неизпълнение се дължи на някои фискални събития през юни, които биха могли да осигурят малко място за маневри.
Ако Министерството на финансите успее да издържи плащанията на обезщетения в началото на юни, то може да получи значителни парични средства от прогнозните тримесечни данъчни плащания, дължими на 15 юни, казват анализатори. След това Министерството на финансите може да издържи до 30 юни, когато ще може да вземе 143 милиарда долара заеми чрез спиране на реинвестирането на падежиращи ценни книжа, държани от държавните пенсионни фондове.
Заедно с данъчните постъпления, този заем ще му позволи да плаща сметките до юли.
Независимо от това, битките за тавана на дълга на САЩ вероятно ще продължат през следващите години, като програмите за обезщетения, като социално осигуряване и Medicare, представляват най-голямата категория от бюджета и се очаква да нараснат драстично със застаряването на населението.
Докато настоящият дебат се разгаря, Байдън, който се стреми да бъде преизбран през 2024 г., използва предложението на републиканците в Камарата на представителите, за да маркира своята опозиция като икономическа заплаха за местните икономики.