САЩ вървят към рецесия през 2024 г. и предстоят големи лихвени съкращения
Швейцарската банка UBS очаква Федералният резерв да реагира със значително намаление на цената на кредитите
Икономиката на САЩ ще изпадне в рецесия през следващата година и това ще доведе до рязко намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв. Това е прогнозата на една от водещите европейски банки – швейцарската UBS.
Според анализаторите на финансовата институция Фед ще отговори на охлаждащата се инфлация и икономическия спад, като намали лихвите с впечатляващите 275 базисни пункта (2.75 пр. пункта). Това е четирикратно повече спрямо сегашните очаквания на пазара за намаление със 75 базисни пункта, според инструмента Fedwatch на CME Group.
Една от ключовите характеристики на прогнозата на UBS е силно изразеният цикъл на облекчаване на Фед, който ще се наблюдава от март 2024 г. нататък“, заяви екип, ръководен от икономиста Аренд Каптейн и стратега Бхану Бауеджа.
Според тях лихвите ще паднат до едва 1.25% през първата половина на 2025 г.
Намаленията на Фед биха били „отговор на прогнозираната рецесия в САЩ през второто и третото тримесечия на 2024 г. и продължаващото забавяне както на общата, така и на основната инфлация“, добави UBS.
От март 2022 г. Федералният резерв вдигна разходите по заемите от почти нула до около 5.5% в опит да ограничи растящите цени. Инфлацията достигна четиридесетилетен връх от 9.1% през юни миналата година, но оттогава започна да се охлажда, въпреки че все още е далеч от целта на централната банка от 2%.
Очаква се тази кампания на затягане на паричната политика да натежи на икономиката, но засега САЩ избягват рецесията. Брутният вътрешен продукт на страната се увеличи с 4.9% през третото тримесечие, което е най-високият темп от две години.
Междувременно пазарът на труда също се задържа на фона на повишенията на лихвените проценти, като нивото на безработица се повиши през последните месеци, но все още се движи под 4%.
Прогнозата за рецесията, направена от Каптейн и Бауеджа, изглежда се сблъсква с отделна перспектива, споделена от ръководителя на разпределението на активите на UBS за Северна и Южна Америка.
Джейсън Драхо каза в презентация, че изненадващата устойчивост на икономиката на САЩ тази година е подготвила сцената за период на „яростните 20-те“, дефиниран от по-висок растеж на БВП, инфлация, доходност на облигациите и лихвени проценти.
Данните предполагат, че икономиката е в нов макро режим“, каза екип, ръководен от Драхо. „Режимът се определя от неговите атрибути на растеж, инфлация и лихвени проценти.“
Друга характеристика на десетилетието, според него, ще да бъде по-високата волатилност.
Акциите и облигациите се движат в различни посоки от началото на пандемията, като по-рисковите активи натрупаха големи печалби, докато книжата с фиксирана доходност отчетоха един от най-лошите си периоди в историята на пазара.