Сам Олтман подготвя нова технологична революция, за която търси 7 трилиона долара
Източници твърдят, че директорът на OpenAI вече води разговори с инвеститори, включително с правителството на Обединените арабски емирства
Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Олтман има нова амбициозна цел. След като предизвика фурор в областта на изкуствения интелект, сега той се опитва да събере трилиони долари, за да промени друга глобална и ключова за икономиката индустрия – тази за полупроводници, пише The Wall Street Journal.
Олтман често се оплаква от липсата на такива чипове, известни като графични процесори (GPU) и твърди, че това спъва растежа на OpenAI (б.а. – много гиганти се нуждаят от такива, но предлагането е оскъдно).
През есента на 2022 г., когато за първи път стартира ChatGPT на OpenAI, компанията е разполагала с ограничен брой графични процесори и капацитет и до голяма степен е мислела за себе си като за фирма, която изгражда инструменти за разработчици и предприятия, заяви главният оперативен директор на OpenAI Брад Лайткап пред CNBC през ноември миналата година. Когато се стигна до пускането на превърналия се мания чатбот ChatGPT, Лайткап си спомни, че Олтман е поддържал идеята „просто да опитаме“, като тезата му е била, че има нещо важно и лично в текстовото взаимодействие с моделите.
Ходът се е отплатил. По онова време ChatGPT счупи рекордите като най-бързо развиващото се потребителско приложение в историята, а сега има над 100 милиона седмично активни потребители, както и над 92% от компаниите от Fortune 500, които използват платформата, според OpenAI.
На този фон директорът на компанията, която стои зад ChatGPT, обмисля проект, който да увеличи капацитета за производство на чипове в световен мащаб.
Според източници на WSJ Олтман води разговори с инвеститори, включително с правителството на Обединените арабски емирства, за набиране на средства за изключително амбициозна технологична инициатива, която ще увеличи капацитета на света за производство на чипове, ще разшири възможностите му за захранване на изкуствен интелект и ще струва няколко трилиона долара.
Проектът може да изисква набирането на 5-7 трилиона долара, казва един от източниците на WSJ. Подобна сума на инвестициите би надхвърлила сегашния размер на световната полупроводникова индустрия. Миналата година например глобалните продажби на чипове възлизаха на 527 млрд. долара, а до 2030 г. се очаква да нараснат до 1 трилион долара годишно.
Глобалните продажби на оборудване за производство на полупроводници – скъпоструващите машини, необходими за работата на фабриките за чипове – през миналата година възлизат на 100 милиарда долара, според оценка на индустриалната група SEMI.
Nvidia беше големият печеливш по време на миналогодишния бум на генеративния AI, като пазарната ѝ капитализация се увеличи повече от три пъти през 2023 г. Графичните процесори или GPU на компанията захранват големите езикови модели, създадени от OpenAI, Alphabet, Meta и нарастващ брой силно финансирани стартъпи, които се борят за парче от пая на генеративния изкуствен интелект.
Понастоящем Nvidia контролира около 80% от този пазар на чипове за изкуствен интелект с текуща пазарна капитализация от около 1.72 трилиона долара – не много по-далеч от тази на технологични гиганти като Amazon и Alphabet.
Целта на Олтман вероятно е да промени това.
Сумите, които търси, звучат извънредно големи и по стандартите на корпоративното набиране на средства – надхвърлящи националния дълг на някои големи световни икономики, както и гигантските фондове за държавно благосъстояние.
Преговорите за набиране на средства, за които се носят слухове от няколко седмици, са последният пример за амбициозните планове на Олтман, които целят да променят света. Освен че в края на 2022 г. OpenAI стартира революцията в областта на генеративния изкуствен интелект с публичното пускане на ChatGPT, той инвестира много в стартъпи, целящи да произвеждат евтина енергия от ядрен синтез и да удължат човешкия живот с десетилетие.
Енергията също е фактор в новите планове на Алтман за набиране на средства, тъй като съоръженията за изкуствен интелект консумират огромни количества електроенергия.
Реализирането на амбициите му по отношение на чиповете и други области, необходими за поддържането на AI, ще изисква убеждаването на сложна, обхващаща целия свят мрежа от спонсори, индустриални партньори и правителства – включително получаването на съгласието на САЩ, за които полупроводниковата индустрия е стратегически приоритет (б.а. – според запознати Олтман се е срещнал с министъра на търговията Джина Реймондо и е обсъдил инициативата).
През ноември миналата година управителният съвет на OpenAI изненадващо отстрани Олтман. Това доведе до серия от оставки или заплахи за такива, включително до отворено писмо, подписано от почти всички служители на OpenAI. Предизвика и бурни реакции от страна на инвеститорите, включително Microsoft. В рамките на една седмица Олтман се върна в компанията.
След това OpenAI обяви нов управителен съвет, включващ бившия съизпълнителен директор на Salesforce Брет Тейлър, бившия министър на финансите Лари Съмърс и главния изпълнителен директор на Quora Адам Д‘Анджело. Microsoft получи позиция на наблюдател в борда без право на глас, като компания все още планира да добави още места.