Санкциите захапаха лошо руската икономика, дори и Кремъл да отрича
Страната преживява най-тежкия пристъп на инфлация от две десетилетия, докато десетки заводи затварят
Два месеца след руската инвазия в Украйна пълното въздействие на западните санкции започва да се усеща по много реални начини. Докато Западът се стреми да прекъсне достъпа на Русия до нейните чуждестранни резерви, да ограничи вноса на ключови технологии и да предприеме други ограничителни действия, Кремъл предприе драстични мерки за защита на икономиката и може да претендира за някои символични победи.
Те включват повишаване на лихвените проценти до 20%, въвеждане на капиталов контрол и принуждаване на руския бизнес да преобразува печалбите си в рубли. В резултат на това стойността на рублата се възстанови след първоначален спад, а миналата седмица централната банка обърна част от увеличението на лихвения процент.
Руският президент Владимир Путин се почувства окуражен и предизвиква образи от Втората световна война – че страната е устояла на санкциите на Запада.
Правителството иска да нарисува картина, че нещата не са толкова лоши, колкото са в действителност“, обясни пред Euronews Майкъл Алексеев, професор по икономика в University of Indiana, който изучава руската икономика след разпадането на Съветския съюз насам.
Заводите затвориха на фона на най-тежката инфлация от десетилетия
По-внимателният поглед обаче показва, че санкциите захапват руската икономика. Страната преживява най-тежкия пристъп на инфлация от две десетилетия. Държавната статистическа служба Росстат съобщи, че инфлацията миналия месец е достигнала 20-годишен връх от 17.3%.
Отделно от това някои руски компании бяха принудени да затворят. Няколко доклада казват, че производител на танкове е трябвало да спре производството поради липса на части. Lada - добре позната марка автомобили в Източна Европа, произведена от руската компания Автоваз и мажоритарна собственост на френския автомобилен производител Renault - също трябваше да затвори заводите си.
Кметът на Москва Сергей Собянин каза, че градът очаква загуба на 200 000 работни места от чуждестранните компании, които спират дейността си.
Повече от 300 компании се оттеглиха, а международните вериги за доставки до голяма степен се скъсаха, след като контейнерната компания Maersk, UPS, DHL и други транспортни фирми напуснаха Русия.
Страната е изправена и пред историческо неизпълнение на своя дълг, което вероятно ще я остави извън дълговите пазари за години напред.
Санкциите отнемат време, за да ударят силно
Междувременно повечето икономисти призовават за търпение, обяснявайки, че санкциите отнемат месеци, за да имат пълен ефект. Ако Русия не може да получи подходящи количества капитал, части или доставки с течение на времето, това ще доведе до затваряне на още повече фабрики и предприятия, което ще доведе до по-висока безработица.
Отне почти цяла година, след като Русия беше санкционирана за окупацията на полуостров Крим през 2014 г., докато икономическите ѝ данни показаха признаци на отслабване като по-висока инфлация, спад в промишленото производство и забавяне на икономическия растеж.
„Нещата, които трябва да търсим, за да видим дали санкциите действат, честно казано, все още не са лесни за разглеждане“, каза Дейвид Фелдман, професор по икономика в William & Mary във Вирджиния.
„Ще търсим цената на стоките, количеството на стоките, които произвеждат, и качеството на стоките. Последното е най-трудно да се види.”
Прозрачността относно това как санкциите засягат руската икономика е ограничена, главно поради изключителните усилия, които Кремъл предприе, за да я подкрепи. Неговият най-значим сектор — нефтът и газът — е предимно необременен поради зависимостта на Европа, Китай и Индия от руската енергия.
Бенджамин Хилгенсток и Елина Рибакова, икономисти от Института за международни финанси, изчислиха в доклад, публикуван миналия месец, че ако Европейският съюз, Обединеното кралство и САЩ забранят руския нефт и природен газ, руската икономика може да се свие с повече от 20% тази година. Текущите прогнози предвиждат свиване с 15%.
ЕС се съгласи да забрани руските въглища до август, но не постига консенсус за ембарго на петрола и природния газ. Европа разчита много повече на руските доставки, отколкото останалите западни съюзници, които забраниха или постепенно премахват петрола на Кремъл. Междувременно Москва получава около 787 млн. евро на ден от Европа за своите петрол и газ.
Цените в руските супермаркети скачат до небето
Западните съюзници твърдят, че са се опитали да приспособят санкциите, за да повлияят на способността на Русия да води война. Наложилите тежките санкции посочват, че искат да ударят финансово тези по най-високите ешелони на управлението и да оставят обикновените руснаци до голяма степен незасегнати.
Но руснаците забелязаха скок в цените. В супермаркетите цената за 1 килограм захар е нараснала със 77%, а някои зеленчуци струват с между 30 и 50% повече. През последните седмици местни новинарски сайтове в различни руски региони съобщиха, че множество магазини в моловете са затворени, след като западни компании и марки спряха дейността си или се оттеглиха от Русия, включително Starbucks, McDonald's и Apple.
Всичко това хвърли Русия в защита на стойността на руската рубла. Служители на Министерството на финансите на САЩ отхвърлиха значението на възстановяването на рублата.
„Руската икономика наистина се клати от санкциите, които въведохме“, каза министърът на финансите Джанет Йелън, добавяйки, че намесата на централната банка изкуствено е надула стойността на рублата.
Ако и как Русия спечели икономическата война, ще се сведе до това дали Кремъл може да доведе до разделение на Запад, което ще доведе до това санкциите да станат неравномерни и по-малко ефективни.
В същото време Русия ще има време да разработи алтернативи за стоки, до които вече няма достъп, концепция, известна като заместване на вноса.
Поглеждайки назад към санкциите от 2014 г., Изследователската служба на Конгреса заяви през януари, че въздействието върху Русия е било скромно само защото САЩ ефективно са действали сами. Този път има множество международни актьори.
Но Алексеев, професор от университета в Индиана, вижда една крещяща празнина.
Докато Русия може да продължи да продава петрол и газ, тя ще обърква плановете на Запада“, каза той.