Саудитска Арабия свали цената на петрола си и поведе пазара надолу
Очакванията за спад на потреблението и ръст на запасите компенсират притесненията за търговията в Червено море
Цените на петрола паднаха с повече от 1% в понеделник заради рязкото намаление на цените от най-големия износител – Саудитска Арабия – и увеличаването на добива на ОПЕК. Тези новини успяха да компенсират притесненията за ескалиране на геополитическото напрежение в Близкия изток, предава Reuters.
Суровият петрол Брент се понижи с 1.09% до 77.90 долара за барел, докато фючърсите на американския лек суров петрол (WTI) се понижиха с 1.15% до 72.96 долара за барел.
Saudi Aramco намалява февруарските си официални продажни цени (OSP), което подкрепя слабото търсене“, каза Вандана Хари, основател на доставчика на анализи за пазара на петрол Vanda Insights.
Нарастващото предлагане и конкуренцията накараха Саудитска Арабия в неделя да намали OSP през февруари на своя водещ арабски лек суров петрол за Азия до най-ниското ниво от 27 месеца.
Ако трябваше да се съсредоточим само върху основите, включително по-високите запаси, по-високото производство на ОПЕК/извън ОПЕК и по-ниския от очаквания саудитски OSP, би било невъзможно да бъде нещо различно от низходящ суров петрол“, каза анализаторът на IG Тони Сикамор.
„Това обаче не отчита факта, че геополитическото напрежение в Близкия изток несъмнено се покачва отново, което ще означава ограничено движение надолу.“
И двата сорта се покачиха с повече от 2% през първата седмица на 2024 г., след като инвеститорите се завърнаха от ваканции, за да се съсредоточат върху геополитическия риск в Близкия изток след атаките на йеменските хуси срещу кораби в Червено море.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен, който е в Близкия изток тази седмица, каза, че конфликтът в Газа може да се разпространи в региона освен ако няма съгласувани мирни усилия.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху обеща да продължи войната, докато „Хамас“ не бъде елиминирана.
Неутрализирайки възходящия натиск върху цените от геополитическа загриженост, добивът на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) е нараснал със 70 000 барела на ден през декември до 27.88 милиона барела на ден, показа проучване на Reuters.
Напрежението в Червено море е единствената противотежест, макар и сравнително слаба и периодична, на цените на суровия петрол, които се поддават на низходящи очаквания за смекчаване на глобалното търсене и увеличаване на запасите“, каза Хари от Vanda Insights.
Отделно, в САЩ петролните сондажни платформи са се увеличили с една до 501 миналата седмица, каза Baker Hughes в седмичния си доклад.
JPMorgan прогнозира, че 26 петролни платформи ще бъдат добавени тази година, повечето от тях в Перм през първата половина на годината.