Сбъдва ли се мечтата на Сатоши Накамото за биткойн плащания?
Обемите на крипторазплащанията са скочили с две трети през последната година
Сатоши Накамото би се гордял. Все още младият биткойн може би най-накрая се отплаща за вярата на своя създател. 15-годишната криптовалута е изпълнила много роли – от източник на спекулации до хеджиране срещу инфлацията – но все още се бори да намери ясна идентичност. Сега има нарастващи признаци, че се приближава към предназначението си: плащания, пише Reuters в свой анализ.
Развитието по отношение на изграждане на криптоплащания продължи с бързи темпове, дори това да е останало донякъде незабелязано поради нестабилността на по-широкия пазар“, каза Ричард Мико, главен изпълнителен директор на Banxa в САЩ, доставчик на инфраструктура за плащания и съответствие.
Количеството биткойн, съхранявано в Lightning Network – протокол за плащане, наслоен върху блокчейна – е скочило с две трети през последната година, за да достигне исторически връх от 5580 монети, според фирмата за криптоданни The Block.
Специалистите по криптоплащания също виждат големи обеми.
Базираната в САЩ BitPay съобщи, че обемите на транзакциите са скочили с 18% миналата година спрямо 2021 г. CoinsPaid каза, че обемите през четвъртото тримесечие на 2022 г. са се увеличили с 32% в сравнение с година по-рано.
Биткойн и бразилският реал
Но защо досега крипто не успя да изпълни мечтата на изобретателя си с псевдонима Сатоши Накамото, изложена в прочутата бяла книга от 2008 г., озаглавена „Биткойн: система за електронни пари в брой“?
Нестабилността на цените, бавните скорости на обработка и постоянната регулаторна несигурност са сред факторите, които направиха криптовалутите тромави като средство за плащане. Малко търговци калкулират цените си и в крипто.
Въпреки това привържениците казват, че биткойн предлага по-ниски транзакционни разходи и по-бързи скорости от традиционните пари в брой, особено за трансгранични трансфери.
Освен биткойн, други криптовалути, включително стабилни монети, които са обвързани със стойността на традиционните валути, се очертаха като популярни опции, особено за трансгранични плащания, парични преводи, както и в развиващите се пазари, където стойността на местните валути е ударена от инфлацията.
Stellar – блокчейн, който позволява трансгранични плащания, отбеляза увеличение на броя на сделките на своята платформа до 103.4 милиона миналия месец от 50.6 милиона през януари 2022 г.
Обемите на сделките на борси между биткойн и турска лира и бразилски реал са се увеличили съответно с 232 и 72%, показват данните на CryptoCompare.
Можете ли да се справите със стреса?
Не всичко е гладко за широкото приемане на крипто за плащания; от една страна, стои въпросът дали блокчейните са готови да се справят със стреса от обработката на хиляди транзакции наведнъж, особено без едновременен скок в таксите за транзакции.
Усилията на някои от най-големите икономики в света, включително Япония, Китай и Индия, да създадат свои собствени цифрови валути (CBDC) също могат да задушат растежа на криптоплащанията, казват някои играчи на пазара. За други обаче нарастващият интерес към CBDC е доказателство, че технологията за блокчейн плащания е тук, за да остане.
Традиционните финансови фирми, които искат да възприемат криптоплащанията, също пренебрегнаха неотдавнашната нестабилност на пазара. Първата – Visa – подписва сделка този месец с криптофирмата WireX за директно издаване на дебитни и предплатени карти с активирана криптокарта.
Крипто се развива в жизнеспособна алтернатива за все повече хора по света“, каза Мико от Banxa.