Седем участници се борят за 140-милионната поръчка за южния обход на Бургас
Финансирането все още не е подсигурено, но някои от най-големите строителни компании вече наддават
Цели седем участници проявяват интерес в обществената поръчка на община Бургас за строежа на южния обход на морския град. Прогнозната ѝ стойност е над 140.2 млн. лв. без ДДС и е за пълен инженеринг, т.е. проектиране, строителство и авторски надзор. Общата дължина на предвидения участък е 3.43 км, т.е. строителството за километър ще достигне почти 41 млн. лв. без ДДС.
Многомилионният търг бе обявен от местната власт на 20 юни, а преди 3 дни са отворени заявленията на компаниите. Някои от тях са едни от най-големите пътни фирми в страната.
В документацията е посочено, че 3 млн. лв. без ДДС са предвидени за изготвяне на технически инвестиционен проект, а за същинското строителство – над 136.7 млн. лв. без ДДС. Други 500 хил. лв. без ДДС са заложени за упражняване на авторски надзор.
Финансирането не е осигурено към момента на откриване на процедурата, пише в документацията. Единствено се посочва, че в бюджета за 2024 г. са предвидени малко над 8.3 млн. лв. без ДДС.
Характеристики
По проект е заложено участъкът да е част от бъдещия далечен обход на града, който трябва да свърже северния обход (бел.р – беше завършен миналата година) с пътя за Созопол и Царево. Целта е извеждане на транзитния трафик.
Пътната връзка ще осъществява транспортен достъп от и към ж.к. „Меден рудник“ към и от републикански път I-9 и съответно гр. Бургас, а оттам и населените места по южното Черноморие. Заложено е изграждането на мост над Бургаското езеро с дължина 950 метра.
Връзката трябва да преминава по периферията на квартала и да е разположена от южната страна, където да се свърже с изградената част от ул. „Кооператор“ и бул. „Александър Георгиев – Коджакафалията“ с републикански път I-9. За свързването на пътната връзка с изградения участък от ул. „Кооператор“ се налага проектиране и доизграждане на улица.
Заложени са още кръстовища, надлези и подлези, както и велоалея в ляво по цялата дължина на ул. „Кооператор“ и пътната връзка, която да се свърже със съществуващата велоалея към Крайморие. В участъците на пътните възли велосипедната алея трябва да се предвиди чрез безконфликтно преминаване чрез велосипеден подлез.
Кои са участниците?
Участниците в скъпата поръчка са общо 7 – две самостоятелни фирми и 5 консорциума:
- Обединение „Меден рудник 2024“, с участници „Геострой“ АД и „Пътстрой-92“ АД;
- ДЗЗД „Бургас Юг“, с участници „Трейс Груп Холд“ АД и „Джи Пи Груп“ АД;
- ДЗЗД „Черно Море Виа България“, с участници „Автомагистрали - Черно море“ АД, „Ий Кей Джей България Кънсълтинг Енджиниърс“ ЕООД и „Виа Про Инженеринг“ ЕООД;
- ДЗЗД „Южен Обход - Бургас 2024“, с участници „Инфра Експерт“ АД и „Пътинженеринг“ АД;
- „Хидрострой“ АД;
- ДЗЗД „Южен Обход – ж.к. „Меден Рудник“, с участници „Нивел Строй“ ЕООД и „Геоплан Кънстракшън“ ЕООД;
- „Европейски Пътища“ АД
Прави впечатление, че някои от най-големите пътни фирми в бранша, които изпълняват множество обществени поръчки в Столична община – „Трейс Груп Холд“ АД и „Джи Пи Груп“ АД – са се обединили в консорциум.
Самостоятелно „Хидростой“ на небезизвестния строителен бос Велико Желев също е в надпреварата. Припомняме, че фирми, свързани с него пряко или индиректно, спечелиха някои от пътните търгове за ремонт и поддръжка. Освен това Желев строи и лотове от магистрала „Хемус“. Консорциум, начело именно с „Хидрострой“, трябва да изпълни и проекта за тунел под Шипка.
По информация на „Капитал“ „Инфра експерт“, която участва в консорциум, също е свързана с Велико Желев. Той отрича да има общо с фирмата, а според Търговския регистър неин собственик е Иво Михайлов. В Борда на директорите обаче присъства Гергана Атанасова, която е била и в Борда на „Хидрострой“. Неназовани източници на изданието са коментирали, че в бранша се знае, че фирмите са свързани.
„Инфра експерт“ участва с русенската „Пътинженеринг“. В Съвета на директорите е бившият шеф на пътната агенция от времето на ГЕРБ Лазар Лазаров. Действителен собственик на „Пътинженеринг“ е Григор Иванов, показва справка в Търговския регистър. Той притежава и други строителни компании, като „Пътинженерингстрой-Т“ и „Пътни строежи – Велико Търново“, където допреди година дял имаше и Желев.
„Европейски пътища“ също може да се счита за свързана с „Грома холд“, тъй като официалният мажоритарен собственик на „Европейски пътища“ е Анка Савева, чийто син Христо Савев пък притежава „Грома“.