Сферично строителство: новата тенденция на българския пазар
„Идват такива времена, в които изключително ценно ще бъде всяко естествено нещо“
Строителството в България през последните години се разви изключително бурно. Не само по отношение на броя нови обекти, които бяха изградени, но и от гледна точка на стил и архитектурни решения. Станахме свидетели на десетки нестандартни сгради, построени по най-новите световни тенденции в сектора.
Повратна точка както в строителството, така и в почти всички други сектори на живота ни, беше COVID пандемията. Тогава напълно се промениха търсенията и желанията на хората. Ако говорим специално за сектор „Строителство“, това беше периодът, в който се даде най-голям тласък както на индивидуалните еднофамилни къщи, така и на комплекси от редови къщи.
Всичко това даде огромен тласък и на друга тенденция в сектора – не толкова позната дотогава на българския пазар – система за модулно строителство на куполни сгради, или по-просто казано: сферично строителство.
За развитието на този сегмент в България и тенденциите в сектора, Economic.bg разговаря с две български компании, занимаващи се именно с такъв тип строителство – „Куполни къщи“ и „Сферата 123“.
Изводът, до който достигат експертите, е, че пазарът в страната ни вече има силна нужда от строителство, близко до природата. Не само по отношение на използваните материали, но и що се отнася до удобството за живот сред природата.
Къщи тип „направи си сам“
Когато става въпрос за куполни къщи с малки размери – тоест конструкции, които могат да се използват като допълнителна пристройка в двора или за нещо друго, различно от живеене – в България се предлагат модели тип „направи си сам“. Идеята хрумва на Валентин Георгиев, основател на „Куполни къщи“. Той и неговият бизнес партньор започват своята дейност в пловдивското село Белащица.
Идеята ни беше буквално като конструктор LEGO и хората сами да сглобяват къщите си. Като по този начин щяхме да намалим разходите за труд“, разказва той.
Къщите, които фирмата предлага, се правят от структурно изолирани панели (СИП).
По думите на Валентин Георгиев, който вече 10 години изучава куполното строителство, хората и бизнесът все по-често търсят подобни проекти. И именно пандемията е бил онзи повратен момент, който е дал и най-силният тласък за сектора.
Нагласите на хората много рязко се промениха след пандемията. Тогава ние усетихме значително повишаване на интереса към подобни къщи. Въпреки това все още продължава да има доста ниска информираност по отношение на енергийната ефективност на тези домове“, казва Валентин Георгиев.
Компанията е изпращала куполни български къщи тип „направи си сам“ дори до канарските острови, а скоро предстои и излизане на други пазари.
Снимка: Куполни къщи
Съвсем скоро се свързаха с нас желаещи от Румъния и Германия, които да предлагат нашите продукти тип „направи си сам“, затова смятаме да наблегнем на този модел още повече“, казва още Георгиев.
Освен това компанията предлага и куполни къщи, подходящи за живеене. Компанията има вече осъществени няколко такива проекта.
Живот близо до природата
Друга тенденция, която се появи в България, е желанието на хората за живот в енергоспестяваща къща. Така след проучвания за максимално икономична къща за проект на енергийно-автономно селище инж. Алина Попова открива, че дървените куполни къщи позволяват много лесно постигане на голяма икономия. Тя въплъщава този извод в основаването на фирма „Сферата 123“, която е с основен предмет на дейност: Проектиране и строителство на купoлни къщи и сгради.
Мисията на инж. Попова е да създаде енергийно ефективи, хармонизиращи дървени куполни къщи, които да бъдат основа на устойчиви еко-селища.
Идват такива времена, в които изключително ценно ще бъде всяко естествено нещо“, смята инж. Алина Попова. „Естественият контакт с природата.“
Според нея сферичното строителство има огромен потенциал за развитие в сектор „Туризъм“ и създаването на т.нар. глемпинг пространства, които също в последните години станаха доста популярни в нашата страна. От друга страна, тези къщи са много подходящи за живеене и „веднъж разбрал уюта и комфорта на тази къща, едва ли ще искаш да я замениш с конвенционална“, казва още инж. Попова.
Къщите, които тя създава, са от изцяло естествени материали и вече има няколко реализирани проекта в страната както за малки куполни къщи, така и за такива за живеене.
Снимка: Сферата 123