Шепата останали европейски банки в Русия са под пара
Инвеститорите зоват за напускане на пазара въпреки печалбите
Натискът върху европейските банки да напуснат руския пазар се увеличава около година, след като руските войски нахлуха в Украйна. Днес само шепа европейски кредитори все още правят бизнес там, включително австрийската Raiffeisen Bank International и италианската UniCredit.
Поводът за растящия натиск върху тях е руската схема, според която банките трябва да предоставят кредитни ваканции на войниците, воюващи в Украйна, и да опростят целия дълг в случай на загинал или тежко ранен войник.
Схемата за облекчаване на заемите не само предизвика критики от централната банка на Украйна, която заяви, че е призовала Raiffeisen и други банки да спрат да правят бизнес в Русия, но също и от инвеститори, загрижени за репутацията на финансовите институции.
Raiffeisen Bank и UniCredit са дълбоко вградени в руската финансова система и са единствените чуждестранни банки в списъка на централната банка от 13 „системно важни кредитни институции“, което подчертава значението им за руската икономика.
Тяхната роля в подкрепа на руската икономика в критичен момент за президента Владимир Путин подтикна някои инвеститори да излязат публично със своите опасения.
Компаниите трябва да бъдат много внимателни“, каза Киран Азис от норвежкия пенсионен фонд KLP, предупреждавайки за голям риск банките да бъдат използвани за „финансиране на войната по други начини“. Фондовете на KLP притежават дялове както в Raiffeisen Bank, така и в UniCredit.
По времето, когато законът за кредитната ваканция преминаваше през парламента през септември, влиятелният председател на долната камара Вячеслав Володин изясни важността му за Русия.
„Войниците и офицерите гарантират сигурността на страната ни и ние трябва да сме сигурни, че ще бъдат обгрижени“, каза той.
Ерик Кристиан Педерсън от Nordea Asset Management, който управлява повече от 300 млрд. евро, също е загрижен за руското присъствие на Raiffeisen Bank и UniCredit и е повдигнал въпроса пред тях.
Изискването банките да предоставят ваканции на войниците „илюстрира опасностите от дейността в юрисдикции, където компаниите могат да бъдат принудени към действия, които противоречат директно на техните корпоративни ценности“, обясни той.
Смятаме, че е правилно компаниите да се изтеглят от Русия, като се има предвид нейната непровокирана атака срещу Украйна“, каза Педерсън.
Данните на Refinitiv показват, че Nordea притежава акции в UniCredit.
Банките са преструктурирали общо 167 600 заема за военнослужещи или членове на техните семейства на стойност над 800 млн. евро между 21 септември и края на миналата година, показват данни на Руската централна банка.
Raiffeisen Bank каза, че само 0.2% от руските заеми са засегнати от наложената от правителството кредитна схема – дял, който банката описва като „незначителен“. Банката има общо почти 9 млрд. евро заеми в Русия, където е повече от 25 години.
UniCredit, която навлезе на руския пазар преди почти 20 години, когато придоби австрийска банка, заяви, че правилото е „задължително съгласно федералния закон за всички банки“, като отказа да каже колко от заемите ѝ са били опростени.
Италианската банка добави, че бизнесът ѝ в Русия е фокусиран върху компании, а не върху физически лица. От над 20 млрд. евро общи приходи на UniCredit през миналата година, Русия представлява малко над 1 млрд. евро.
Но въпреки първоначалния рязък спад, акциите на UniCredit сега са значително по-високи, отколкото преди Русия да премести войските си в Украйна. За сметка на това тези на Raiffeisen не са се възстановили.
Всяко печелене от продължаващата война не е приемливо или съобразено с нашето виждане за отговорни инвестиции“, каза говорител на Swedbank Robur, един от най-големите инвеститори в Скандинавия, добавяйки, че рискът за репутацията е повод за безпокойство.
Swedbank Robur има дялове и в двете банки, но не разкрива цифри.
По-големите институционални инвеститори, включително френската Amundi и норвежкият суверенен фонд, който се застъпва за отговорно инвестиране, отказаха коментар, когато бяха попитани за мнението им.
Прозорецът се затваря?
Някои чуждестранни банки направиха сравнително бързо излизане.
Френската Societe Generale прекъсна връзките си с Русия през май, като продаде "Росбанк" на Interros Group на бизнесмена Владимир Потанин.
Но продължаващото присъствие на две от най-големите банки в Европа привлича вниманието на регулаторите в Европейската централна банка (ЕЦБ).
Ръководителят на Надзорния съвет на ЕЦБ Андреа Енрия каза, че прозорецът за напускане се „затваря малко по малко“, тъй като руските власти предприемат по-враждебен подход. Но той също изрази подкрепа за всяка банка, която иска да намали бизнеса си там или да напусне.
Raiffeisen и UniCredit потвърдиха, че водят дискусии за бизнеса си в Русия с ЕЦБ.
UniCredit заяви, че държи ЕЦБ „напълно и редовно в крак с нашата стратегия за организирано намаляване на риска от експозицията ни към Русия“.
В същото време обаче печалбата на Raiffeisen от бизнеса ѝ в Русия се е увеличила над три пъти миналата година. Междувременно руски спестители депозираха повече от 20 млрд. евро в банката, която предлага място за депозиране на средства с по-малко рискове от санкции. Това означава, че въпреки регулаторния натиск икономически банките нямат голям импулс да напуснат Русия.
А в Австрия, която има тесни исторически и икономически връзки с Източна Европа и Русия, политиците до голяма степен мълчат относно продължаващото руско присъствие на Raiffeisen, което през последните месеци предизвика протести пред централата.
Главният изпълнителен директор на банката Йохан Щробл каза, че проучва варианти за руския бизнес, но посочи, че всеки ход е сложен, след като по-рано каза, че банката не е „щанд за колбаси“, който може да бъде затворен за една нощ.
За някои въпросът е повече за морала, отколкото за парите.
Заместник-председателят на Raiffeisen Хайнрих Шалер е сред онези, които изразиха съмнения относно оставането си.
Разбира се, това е въпрос на морал“, каза той наскоро. — „ Без съмнение“.
Каквото и да казват акционерите, един указ на Путин вероятно ще затрудни излизането от Русия. Той забрани на инвеститори от т. нар. неприятелски страни да продават дялове в банки, освен ако руският президент не предостави изключение.