Шолц: Германия ще се справи при пълно спиране на руския газ
Обещанието на канцлера обаче бе поставено под въпрос от Асоциацията на градовете и общините
Германия и Европа са готови да издържат на последиците, ако Русия реши да спре напълно доставките на газ. Това каза канцлерът на страната Олаф Шолц в изявление в събота. „Газпром“ спря изцяло подаването на суровина по ключовия газопровод „Северен поток“. Все още обаче подава гориво през Украйна. В събота руската държавна компания обяви, че подава стабилни количества през Украйна, равняващи се на 42.4 млн. куб. метра.
Германия се е подготвила до голяма степен, ако Русия прекъсне доставките на газ заради войната срещу Украйна“, каза Шолц, цитиран от Bloomberg.
Той добави, че страната му е осигурила корабни терминали на северното германско крайбрежие за внос на течен газ.
Твърдението на канцлера, че страната е подготвена обаче беше оспорено от Германската асоциация на градовете и общините, която представлява около 14 000 общини и градове в цялата страна.
Най-голямата икономика в Европа е в центъра на енергийната криза на континента, тъй като руският президент Владимир Путин свива постепенно доставките в отговор на западните санкциите, свързани с войната в Украйна. Нарастват опасенията, че Германия може да бъде изправена пред вълна от фалити в резултат на кризата.
Спестихме газ. Отново използваме производствения капацитет на въглищните централи. В началото на следващата година ще имаме възможност да използваме останалите южногермански атомни електроцентрали, ако това е необходимо“, каза канцлерът.
И все пак, обещанието на правителството беше поставено под въпрос в събота, когато президентът на Асоциацията на градовете и общините каза, че страната е изправена пред риск от енергийна криза.
Хакерска атака и/или претоварване на електрическата мрежа може да причини сериозно прекъсване на тока“, каза Герд Ландсберг, президент на асоциацията, пред вестник Welt am Sonntag. „Подобно претоварване може да се задейства, ако твърде много домакинства включат електрически нагреватели вместо газови.“
Германия признава, че ситуацията е сериозна, но все още не прави достатъчно, за да се подготви, смята Ландсберг.
По-рано тази седмица германското правителство получи удар по плановете си да поддържа работещи някои атомни електроцентрали като резервен вариант. Планът, разкрит от министъра на икономиката Роберт Хабек, беше отхвърлен от един от операторите на атомни електроцентрали в Германия, който каза, че е „технически неосъществим и следователно не е подходящ като средство за осигуряване на дела на доставките на тези централи“.