Европейските енергийни пазари са пред финансова криза за $1 трилион
Комуналните компании са изправени пред „момент на Lehman Brothers“ и само правителствата могат да ги спасят
Съкращаването на руските доставките на природен газ за Европа породиха опасения за „момент на Lehman Brothers“ за енергийния сектор. Анализаторите обаче посочват ключови разлики спрямо фалита на инвестиционната банка, който сложи началото на финансовия крах през 2008 г.
Ескалиращите цени на електроенергията доведоха до скок на изискванията за обезпечение за енергийните компании, които хеджират своите продажби на фючърсните пазари. Прогнозите за тези искания за маржин надхвърлят 1 трилион долара – повече от това, което иначе здравите комунални фирми могат да си позволят.
Не основите на тези компании са погрешни“, каза Кристиан Руби, генерален секретар на енергетиката в Eurelectric, пред Business Insider. „Ситуацията, която е гнила, е предизвикана от целенасочен опит да се разстрои пазарът.“
За разлика от това кризата с високорисковите ипотечни кредити преди почти две десетилетия обремени банките с токсични активи. За Lehman Brothers това доведе до обявяване в несъстоятелност, след като преговорите за организиране на спасяване се провалиха.
Днес някои европейски правителства вече предприемат действия за осигуряване на ликвидност за енергийния сектор. И компании ще могат да изплатят тези дългове, защото все още имат милиони плащащи клиенти, каза Руби.
Няма да видим балон с фалшива стойност да избухне (като Lehman Brothers), но можем да видим неприятни последици със здрави компании, които ще трябва да фалират, ако този проблем не се третира добре“, каза той.
Аналогията с Lehman Brothers не е точна, защото естеството на кризата е различно, добави Руби, въпреки че го признава за полезен начин да се накарат законодателите да предприемат незабавни действия.
Компаниите имат проблеми поради това, че Владимир Путин умишлено намалява доставките, обясни той, а правителствата на ЕС трябва да разширят кредитните линии за комуналните компании, попаднали в затруднено положение.
Никоя разумна компания не разполага с безумна сума пари, която може да се противопостави на манипулирането на пазара на Путин“, каза Руби.
Тим Граматович, главен инвестиционен директор в Gateway Credit Partners, повтори мнението на Руби. Той каза, че фирмите за комунални услуги не спекулират или късат с газ, но въпреки това те са тези, които остават със сметката, ако правителството не субсидира разходите им.
Моментът на Lehman Brothers би настъпил, ако правителството позволи на енергийна компания да затвори, но това няма да се случи, добави той.
Правителствата ще се намесят и вече го правят“, каза Граматович пред Business Insider.
Все пак европейските политици трябва да решат дали ще субсидират потребителите или компаниите за комунални услуги, отбеляза той. И окончателната сметка още не е ясна.
„Това са чудовищни числа“, каза той. „Никой наистина не знае колко пари са необходими или продължителността на предизвикателството. Има премия за война и премия за риск, вградени в енергийните пазари, но никой не знае това число.“