Шоуто, което продължава
Креативност отвъд възможния максимум и винаги на върха на технологиите – това е формулата, която Elektrick.me постоянно надгражда
Когато талантът и технологиите намерят пресечна точка и тръгнат заедно напред, се получава… Elektrick.me. Артистите от това студио притежават силата, уменията и креативността да създават необикновени преживявания за забавление, събития, реклама.
Многото проекти ги поставят в постоянна надпревара с времето и не се боят с всеки нов ангажимент да прекрачват границите на възможното и да измислят нови техники, когато старите вече не вършат работа.
Територия
Elektrick.me е студио за компютърна анимация, интерактивни инсталации, VR, AR, мултимедии. Известни са с уменията си да правят 3D мапинг шоу, чрез което фасадите на някои сгради за кратко оживяват. В София са организирали такива прожекции на редица места, сред тях са Централната баня, НДК, ББР, Националната галерия „Квадрат 500“, а също върху градската художествена галерия „Борис Денев“ във Велико Търново, общината в Габрово, читалището във Враца, както и в чужбина – например в Казахстан. Популярни са с мултимедийната сценография на екраните зад изпълнителите по време на спектакли и големи концерти В театрите често се използват възможностите на мултимедията, за да се постига бърза смяна на декорите. Нестандартните екрани и нестандартните плоскости за прожекция отприщват тяхната креативна стихия.
Тандем
Името на компанията е игра на думи, написана с правописна грешка. Но в работата си те нямат грешка. Владимир Грънчаров и Стоян Стоянов са двамата партньори зад този бизнес. Работата ги среща доста по-рано от идеята да регистрират фирма. В началото на съвместната им дейност правят партита с електронна музика. Когато установяват, че са добър тандем, започват повече и повече да се подкрепят в общи изяви и проекти, натрупват опит, събрани от DJ-ството.
В този технологичен бизнес се влиза трудно, а ако не си достатъчно добър, той те изхвърля лесно. Владимир Грънчаров е завършил инженерен дизайн в Техническия университет в София. С партитата, правене на декори и графичен дизайн се занимава още от 16-годишен, бързо става търсеният VJ, който се грижи за визуализацията на музикалното преживяване.
Мрежа
Клиентите ги откриват чрез познанства по професионална линия и от уста на уста, дори и извън пределите на България. В едни случаи някой познат осъществява контакта с тях, в други - тяхното портфолио, открито в интернет, в трети – видеа, които са достъпни. Понякога е въпрос и на добър късмет. Така техен приятел, правещ пърформанси по света, ги свързва с хора от Кувейт, които търсят изпълнител на специална задача. Elektrick.me я поемат и… в 3-4 поредни години преди пандемията работят за семейството на емира на Кувейт шейх Сабах ал Ахмад ал Джабер ас Сабах. Ежегодното събитие се организира от неговата сестра над 17 пъти, ключов момент в това шоу с патриотичен заряд е пъстрата хореография на танците. Elektrick.me правят мултимедията за него.
Взаимодействие
Сред множеството осъществените проекти Elektrick.me открояват този за Оперативна програма „Околна среда“. Той е свързан с начина, по който се отнасяме към природата и всичко, което ни заобикаля. Светлинната феерия ни насочва да мислим повече за рециклирането и за всичко, с което вредим на природата. „Приехме това като начин да изпратим послание към хората. Шоуто „Нямаме Планета Б“ е и нашият призив да пазим Земята“, обяснява Владимир Грънчаров. Работят и за комерсиални брандове като Порше, Кока-Кола, Абсолют, „България търси талант“, „Гласът на България“. Това, което безспорно умеят, е артистичният начин да докоснат сърцето и емоциите на всеки.
Екипът
Креативност отвъд възможния максимум и винаги на върха на технологиите – от тях се очаква да правят не само шоу, но и да създават ефектни послания. Екипът е от 10 души, ползват също подизпълнители и помощници в трудни моменти, когато времето не стига. Композитори създават авторски ефекти и това носи много емоция. Успешната им формула е „Сплотен екип, в който всеки тегли другите напред с новости, които открива“.
Възможности
Компютърът няма как да е добър артист, но може много да ускори работата – вярват в това и всеки ден са заети с доказателството му. Чрез новите технологии и тяхното развитие постигат все по-добри резултати за по-кратко време. Благодарение на отличното владеене на технологиите екипът успява да добавя потребителско изживяване чрез VR и AR. С очила за добавена реалност, например, може да се види новата сграда, която предстои да бъде построена. „Може да сме полезни и за много други бизнеси. С мултимедиите даваме добавена стойност на концерти и специални събития. Правили сме виртуална реалност за нови продукти, които дадена компания ще представи на своите клиенти. При нас няма лимит на възможностите, често клиентът пита дали бихме могли да направим нещо, заемаме се и се оказва, че го правим“, разказва Владимир Грънчаров. Къде се спират? Където бърнаутът каже „Спри!“… Това засега е само реална заплаха, тъй като са свикнали да работят по 16-18 часа и да превъртат нощите, за да спазят сроковете.
Накъде
Таван няма, развитието не спира. Ако една технология омръзне на хората, продължават със следващата. Екраните стават все по-големи, мултимедията може да намери място навсякъде. Прогнозата? Вероятно скоро ще се разхождаме с очила за добавена реалност и навсякъде ще изскачат интерфейси с анимация, които дават информация за различни неща. Това също някой трябва да го направи. Elektrick.me са готови да станат част от този процес.
Най-големият стационарен LED екран в България, който Elektrick.me са изградили
Текстът е част от бр. 106 на сп. "Икономика". Публикуването му в Economic.bg е по силата на търговско партньорство между двете медии.