Си предупреди Байдън да не си играе с огъня
Двамата президенти разговаряха за бъдещето на Тайван и своите две страни
Американският президент Джо Байдън и китайският му колега Си Дзипнин проведоха онлайн среща, чиято основна тема бе Тайван. По време на нея лидерите на двете най-големи икономики в света си отправиха взаимни предупреждения относно потенциалните бъдещи ходове.
Си е настоял пред Байдън, че Китай ще вземе „решителни мерки“, ако Тайван прекрачи линиите и предприеме стъпки към независимост, пише The Guardian, позовавайки се на информация на китайската държавна медия. Той също така е изтъкнал, че всяка подкрепа в подобна посока би била „като игра с огън“.
Тези, които си играят с огъня, ще се изгорят.“
Пекин гледа на Тайван като на отцепила се провинция, демократичен Тайван вижда себе си като суверенна държава, а САЩ все по-ясно заявяват ангажимента си да защитават острова.
В отговор Байдън е заявил, че САЩ подкрепя политиката на Китай, която признава само една суверенна китайска държава, както и че Вашингтон „твърдо се противопоставя на едностранните усилия за промяна на статуквото или подкопаване на мира и стабилността през Тайванския проток“. Изказването е напомняне за тайванците да не обявяват независимост, но също и за Китай да не обмисля инвазия. Според Байдън и двете страни имат отговорност да гарантират, че съперничеството между двете нации няма да „прерасне в открит конфликт“.
Разговорът между двамата лидери е преминал спокойно. Си е нарекъл Байдън „моят стар приятел“, което незабавно даде тласък на финансовите пазари в Азия. Китайските държавни медии определиха разговора като „откровен, конструктивен, съществен и ползотворен“.
Бих казал, че разговорът беше уважителен, ясен и открит“, коментира високопоставен американски служител.
Той обаче бе предпазлив относно постигнатото на виртуалната среща на върха. „Работим с нашите съюзници и партньори, като се изправяме срещу Китай там, където е необходимо, и в същото време можем да работим заедно там, където интересите ни се пресичат“, заяви служителят.
Една от целите на Байдън бе да установи редовен диалог между американски и китайски официални лица по редица въпроси. Видеоконферентната среща между двамата лидери, която продължи повече от три часа и половина е най-съществената им дискусия, откакто новият американски президент встъпи в длъжност през януари. Тя идва в момент на особено високо напрежение, когато съдбата на Тайван остава неясна, както и свободата на корабоплаването в Южнокитайско море.
Срещата се проведе и на фона на нарастващото възмущение във връзка с отношението на Китай към уйгурското мюсюлманско население, както и на увеличаващите се кибератаки, за които САЩ обвиняват Пекин. Съществуват и дълбоки разногласия относно това какво всяка страна трябва да направи, за да смекчи извънредната климатична ситуация, а Вашингтон е все по-нервен от бързото развитие на китайските конвенционални и ядрени военни сили.
Американският президент е заявил, че се надява двамата със Си да проведат откровена дискусия – „както всички дискусии, които сме водили досега“, и да установят „правила“ за бъдещото си поведение.
Трябва да бъдем ясни и честни там, където не сме съгласни и да работим заедно там, където интересите ни се пресичат, особено по жизненоважни глобални въпроси като изменението на климата“, е заявил Байдън.
„Изглежда наша отговорност като лидери на Китай и Съединените щати е да гарантираме, че конкуренцията между нашите страни няма да навлезе в конфликт, независимо дали умишлено или неволно“, е добавил Байдън. Според китайските държавни медии Си е казал на американския колега, че земята е достатъчно голяма за развитието и на двете страни, а лидерите не трябва да играят игри, от които никой не печели.
Заедно сме изправени пред множество предизвикателства. Китай и САЩ трябва да увеличат комуникацията и сътрудничеството“, е заключението на китайския лидер.