Сянката на Омикрон надвисва над зимния сезон в България
Българският туризъм отново е ударен от противоепидемичните мерки за борба с вируса
Буреносни облаци надвисват над зимния сезон в страна, който иначе започна добре. Туроператори и хотелиери посрещаха български и чужди туристи, надявайки се, че поне тази година ще е добра за бранша. Сега обаче новите противоепидемични мерки за влизане в страната могат да сложат преждевременен край на тези надежди. Председателят на Обединение „Бъдеще за туризма“ Павлина Илиева коментира пред economic.bg, че отново е липсвала предвидимост. Туроператорите не са имали време за реакция, за да подготвят клиентите си за новите мерки.
Ниският процент на ваксинирани и лавинообразно покачващите се случаи на заразени с Омикрон станаха причина Министерството на здравеопазването да въведе по-строги мерки за влизане в страната – задължителен PCR дори и за ваксинирани граждани, които идват от страни в „червена зона“. Той трябва да бъде направен до 72 ч. преди пристигане в България. В заповедта обаче влязоха основни туристически пазари, на които хотелиери и туроператори разчитаха – Великобритания, Германия, Хърватия, Чехия, Полша и Гърция. Засега в "зелена зона" е единствено Румъния.
Един пазар като Румъния не може да компенсира липсата на останалите“, заяви пред economic.bg председателят на ОБТ.
Бизнесът няма против въвеждането на мерки, които да ограничават разпространението на вируса. Проблем е влизането в сила на заповеди „от днес за утре“, защото това създава трудности за туроператори и хотелиери. Илиева посочва, че е добре да има срок от поне седмица преди влизане в сила на подобни мерки. Така например за четвъртък е имало предвиден чартър с туристи от Великобритания, но заради новите мерки той е отложен за петък, а дали всички туристи ще посетят страната – остава неясно. Вече има и отмяна на планирани резервации.
Ние дори нямахме 72 ч., за да ги предупредим. Не знаем дали ще дойдат всички, след като разбраха за новите изисквания“, обяснява Илиева.
Председателят на ОБТ не е сигурна, че интересът от страна на чуждите туристи към българските курорти ще може да се запази висок до края на сезона – март-април. Илиева предвижда, че резервациите през януари ще паднат доста, защото всички държави в Европа започват да затягат мерките заради Омикрон. Тя се надява на туристи от съседните на България страни.
Карантина за неваксинираните българи
Много българи, които са посрещали Коледните и новогодишни празници в чужбина също са блокирани. Някои от тях трябва да пристигнат през уикенда обратно в България, но според новите мерки ще бъдат поставени под карантина за 10 дни, ако са неваксинирани. Така в понеделник няма да могат да отидат на работа.
Плановете на хората се объркаха, а цената на PCR теста варира в различните страни, като на места достига и до 70-80 евро“, посочва Илиева.
Така почивката на семейство от 3-ма души се оскъпява допълнително. Туроператорите се опасяват, че това ще откаже българите да пътуват и да планират екскурзии извън страната. Председателят на ОБТ вижда решение на проблема в промяна на заповедта, като тестването поне за български граждани да отпадне, за да може изходящият туризъм да продължава да се развива.
Друг проблем е, че ако евентуално някой турист е с положителен тест, той трябва да се карантинира в страната, в която се е изследвал. Това означава, че трябва да поеме разходите по престоя си в хотел, предвиден за целта.
Лечението му може и да бъде покрито от застраховката, но не на 100%“, коментира Илиева.
Вдигането на цените е неизбежно
Увеличението на цените, за което първи заговориха хотелиерите, е неизбежно. Илиева посочва, че на фона на здравната криза, туризмът е ударен и от енергийната.
„Лошото е, че при нас нямаше редовно правителство, което да компенсира или поне да стабилизира това, което се случи“, заяви Илиева.
Тя посочи, че в другите държави (Франция, Швейцария, Италия с големи ски курорти) правителствата са обявили, че ще запазят цените на услугите от 2019 г. Властите там ще компенсират високите сметки за ток на хотелиерите. Българските хотелиери обаче няма да издържат през целия сезон, ако продължават да работят на по-ниските цени.
В момента, в който тук цените се увеличат, ние ще станем неконкурентни спрямо Швейцария, Италия“, посочва Илиева.
Българският турист е най-ценен, защото познава обстановката в курортите и обича ските, но тези граждани, които разполагат с ограничени финанси, ще пропуснат зимната почивка. Инфлацията е допълнителен фактор, който ще свие пазара.
Гаранционен фонд
Министърът на туризма Христо Проданов е провел среща с туроператорите в сряда. Бил е повдигнат въпросът със създаването на Гаранционен фонд. Туроператорите настояват за такъв години наред. Така страната ще може да изпълни изискване от Европейската комисия. Създаването на фонда е трябвало да се случи още през 2013 г. по директива на ЕС – механизъм, който да гарантира средствата по пакетни пътувания на туристи. Фондът вече 9 години продължава да се бави, а България е заплашена от сериозни санкции.
Без фонда сме обречени да попаднем пак в същата ситуация при нова криза“, коментира Илиева.
Има проведени предварителни разговори между ресорното ведомство и ББР, за да се уточни с каква сума този фонд може да стартира и как ще бъде финансиран той. Туроператорите предлагат държавата да осигури средствата под формата на кредит или да ги получат като гаранция, ако евентуално има фалит.
Припомняме, че при коалиционните преговори този въпрос също бе застъпен.