Индийският IT гигант TSC планира да открие 300 работни места в София
Компанията е част от Tata Group, собственик на автомобилните брандове Jaguar и Land Rover
Индийската Tata Consultancy Services – част от мултинационалния конгломерат Tata Group, който е собственик на автомобилните брандове Jaguar и Land Rover – планира инвестиция в София. В рамките на следващите три години компанията очаква да разкрие 300 работни места в сферата на информационните технологии, коментира пред Economic.bg изпълнителният директор на Агенцията по инвестиции Мария Христова.
Според информацията TSC се готви да изгради свои центрове за споделени услуги в София, което ще я превърне в поредния международен играч на бързо развиващия се аутсорсинг пазар тук. Справка в Търговския регистър показва, че индийската компания е регистрирала у нас дружеството „Тата Кънсълтънси Сървисис България“ ЕООД още през август миналата година. Според учредителния акт то ще покрива широк спектър от дейности в сферата на IT, включително предоставянето на услуги и разработването на софтуер.
TSC е дъщерна компания на Tata Group, най-голямата мултинационална бизнес група в Индия. Част от конгломерата е и Tata Motors Limited, която през 2008 г. придоби британския автомобилен производител Jaguar Land Rover (JLR) от Ford Motors в сделка за 2.3 млрд. долара.
Самата TSC съществува от над 50 години и работи с някои от най-големите международни фирми. Тя има над 528 000 служители в 46 държави по света, сочи справка в Glassdoor.
Тази година имаме 12 големи международни компании, които желаят да инвестират в кадри. Освен от автомобилния сектор, интерес за инвестиции проявяват и от IT бранша, както и компании от креативната индустрия. Фирмите са от Индия, Израел и САЩ“, каза още пред Economic.bg Мария Христова.
Инвестиционният пейзаж
През последната година в агенцията са постъпили общо 76 запитвания от малкия и среден бизнес, които се отнасят основно до възможностите за съдействие за предоставяне на безплатна информация и про боно. Бизнесът в София постепенно започва своето възстановяване от COVID-19 пандемията, сочат наблюденията на експертите.
2021 г. беше свързана с редица предизвикателства за бизнеса и за икономиката в столицата. По данни от преброяването на населението в София то се е увеличило с близо 200 хил. души. Това поставя сериозни предизвикателства пред местната власт. Над 7.5 млн. лв. са останали в бизнеса благодарение на отстъпките, направени от Столична община. Една от мерките беше намаляване на наемите“, каза по време на пресконференция председателят на надзорния съвет на общинската Агенция за инвестиции Николай Стойнев.
Според доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ) ефектът на кризата в София е ясно видим в данните за произведената продукция от нефинансовите предприятия за 2020 г. След ръст от близо 12% през 2019 г., произведената продукция на предприятията в столицата нараства с малко над 1% през 2020 г. и достига близо 75.6 млрд. лв. Това се случва на фона на спад от 3.2% в произведената продукция от нефинансовите предприятия в страната.
София е преминала много по-успешно през кризата спрямо други водещи икономически центрове. Дигиталният сектор продължава да се развива добре въпреки ефекта на пандемията. Общо информационните и комуникационните технологии, професионалните дейности и научните изследвания, както и административните и спомагателни дейности, носят 27% от произведената продукция от нефинансови предприятия в столицата.
Най-бързо растящият сектор през изминалото десетилетие са информационно-комуникационните технологии (ИКТ) и далекосъобщенията. В рамките на 5 години произведената продукция в него се е увеличила над 2 пъти – до 11.7 млрд. лв. Според доклада на ИПИ възстановяването на икономиката през 2021 г. дава добра перспектива за разширяване на потенциала на София за чуждестранни инвестиции.