Скокът в цените на енергията ускори ВЕИ прехода в САЩ
Електрическите превозни средства трябва да се превърнат в основен ресурс на мрежата, сочи доклад на IEEFA
До края на 2026 г., в комбинация със сегашното ядрено производство, повече от половината от доставките на електроенергия в САЩ ще са от възобновяеми източници. Това сочат данни на Института по икономически и финансови енергийни анализи (IEEFA) в САЩ.
Покачващите се цени на електроенергията в световен мащаб засилват и без това бързия темп на растеж на проекти за съхранение на слънчева, вятърна, водна енергия и батерии, които ще представляват почти 33% от пазара на електроенергия в Щатите.
В момента сред основните проблеми на политиците са променливите цени на изкопаемите горива и енергийната сигурност. Според нашия доклад енергийният преход се насочва още по-бързо към възобновяеми източници и батерии, и тази тенденция ще продължи да изчиства пазара от изкопаемите горива“, каза Денис Уамстед, анализатор от IEEFA.
Докладът представя и перспективата за 2022 г., като отбелязва няколко възможни сценария, които показват продължаващ ръст при употребата на възобновяемите енергийни източници:
- Започна строителството на първите два офшорни вятърни парка в САЩ, край бреговете на Ню Йорк и Ню Джърси;
- Основните предприятия, които традиционно разчитат на въглища, включително Georgia Power, Duke Energy и Tennessee Valley Authority, планират да преминат към възобновяеми източници до 2035 г.;
- Общото годишно производство на електроенергия от газ очевидно е достигнало своя връх и продължава да бъде измествано от слънчевата и вятърната енергия;
- Корпоративното търсене на енергия от възобновяеми източници нараства и може да доведе до изграждането на до 94 гигавата капацитет за възобновяема енергия до 2030 г.;
- В електрическата мрежа на САЩ се интегрират все по-високи нива на възобновяема енергия от акумулаторни батерии, като същевременно се поддържа надеждността на системата.
Целенасочената икономика и доказаната надеждност на възобновяемата енергия промениха целия мироглед на хората, които участват в комуналните и корпоративните заседания в САЩ. В крайна сметка те вече стимулират инвестициите във вятърна и слънчева енергия и подтикват бизнеса и потребителите да настояват за по-голям достъп до зелена енергия“, заяви Сет Фийстър, анализатор от IEEFA.
Последната прогноза на IEEFA определя и два основни процеса, които трябва внимателно да се наблюдават през тази година. На първо място, това е потенциалът на зеления водород да играе по-голяма роля в прехода от изкопаеми горива. На второ място, трябва да се се работи върху това електрическите превозни средства да бъдат ресурс на мрежата, а не просто да добавят търсене.
„В сектора на комуналните услуги се създават програми, които да помагат на собствениците на EV да използват своите превозни средства като резервни източници на захранване по време на прекъсвания на мрежата“, каза Дейвид Шлисел, директор на анализа на планирането на ресурсите в IEEFA.
„Ускореното използване на електромобили, за да отговори на нуждите на пиковото търсене в мрежата, в крайна сметка може да се превърне в реалност“, заключи Шлисел.