Премиерът очаква одобрението на Плана за възстановяване „днес или утре“
По негови думи финалната версия на Плана е „абсолютно готова“ и включва спорния проект за завод за батерии
Премиерът Кирил Петков очаква днес – в края на деня или утре – да бъде финализирано одобрението на Плана за възстановяване от Европейската комисия. Той поздрави всички министерства за участието в подготовката на документа и обяви, че финалната версия е „абсолютно готова“, като в него остава и проектът за голям комплекс с батерии край Стара Загора.
Можем всички да се поздравим, че България има много добър работещ План и очакваме днес – в края на деня или в утрешния – ЕК да ни го предаде финализиран”, каза още той.
В началото на редовното заседание на кабинета заедно с поздравленията към своите колеги Петков изброи и някои акценти от документа.
„Гарантира се енергийната сигурност на България, запазва се пълният капацитет на Маришкия басейн и едновременно с това сме изцяло в рамките на зеления преход. Използвахме и иновативни решения включително батерии и ВЕИ-та”, посочи премиерът.
От изказването му става ясно, че идеята за комплекса за батерии, за който настоява вицепремиера Асен Василев, остава в Плана. Проектът срещна критики от страната на опозицията, като според ГЕРБ за това може да бъдат активирани и санкции от Европейската комисия, тъй като идеята е той да бъде оборудван с произведени в България батерии след създаването на нов завод. Според ГЕРБ обаче това представлява дискриминация по отношение на участниците в търга за въпросните батерии.
Служебният вицепремиер по европейските въпроси Атанас Пеканов, който изпрати своята версия на Плана на Европейската комисия през октомври, описа комплекса като „авангарден и нереалистичен“. Той допълни, че идеята му е предложена от настоящия вицепремиер Асен Василев още през юни миналата година, но след разговори и дискусии екипът му е сметнал за редно да не го включва в Плана.
По отношение на реформите в частта на правосъдието Петков посочи, че е създаден механизъм, който засилва контрола върху главния прокурор. Това става със съдия, който временно ще вземе ролята на разследващ прокурор, а след това ще бъде върнат като съдия, така че да няма конфликт на интереси.
Едновременно с това ще бъде направена реформа и в Антикорупционната комисия. „Ще има и големи реформи в това как се извършват обществените поръчки. Както всички знаем, това беше огромен проблем в предишните управления на България”, коментира премиерът.