Слабите икономически данни в Китай притискат цените на петрола
Дори новината за спиране на производството в Либия не успяха да променят настроенията на инвеститорите
Цените на петрола паднаха във вторник заради бавния икономически растеж в Китай. Най-големият вносител на суров нефт в света изпраща притеснителни сигнали на инвеститорите, което засенчи дори въздействието от спирането на производството и износа от Либия.
Фючърсите на суровия петрол Брент паднаха с 0.5% до 77.15 долара за барел към 90.00 ч. българско време.
Фючърсите на американския лек суров петрол (WTI) се повишиха с 0.4% до 73.84 долара за барел.
Петролът остава под натиск предвид продължаващите опасения за търсенето в Китай. По-слабите от очакваното PMI данни през уикенда въобще не облекчиха тези притеснения“, каза Уорън Патерсън от ING. Той добави, че колебанията в търсенето компенсират прекъсванията на доставките в Либия.
Индексът на мениджърите по покупките (PMI) в Китай достигна шестмесечно дъно през август. В понеделник страната отчете спад на новите експортни поръчки през юли – за първи път от осем месеца, а цените на новите жилища нараснаха през август с най-слабия си темп тази година.
В Либия износът на петрол от големите пристанища беше спрян в понеделник и производството беше ограничено в цялата страна, казаха шестима инженери пред Reuters. Това се дължи на продължаващото противопоставяне между съперничещите си политически фракции относно контрола върху централната банка и приходите от петрол.
Националната петролна корпорация (NOC) на страната обяви форсмажорни обстоятелства при своето петролно находище El Feel от 2 септември. Общото производство е спаднало до около 591 000 барела на ден (bpd) към 28 август от близо 959 000 барела на ден на 26 август, каза NOC. Производството е било около 1.28 милиона барела на ден на 20 юли.
Все пак някои доставки се очаква да се върнат на пазара, тъй като осем членки на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и техните съюзници, известни като ОПЕК+, планират да увеличат производството със 180 000 барела на ден през октомври. Планът вероятно ще продължи да се изпълнява независимо от притесненията за търсенето, според източници от индустрията.
ОПЕК може да реши, че очакваните предстоящи намаления на лихвените проценти в САЩ и прекъсването на либийското производство осигуряват място за добавяне на още петрол на пазара, каза анализаторът на RBC Capital Хелима Крофт.
Според нас продължителното прекъсване на производството в Либия би могло да подкрепи цените на сорта Брент около 85 долара за барел, дори и с допълнителното предлагане, което идва на пазара през четвъртото тримесечие“, каза тя.
Проучване на Reuters в понеделник установи, че добивът на петрол на ОПЕК миналия месец е спаднал до най-ниското си ниво от януари.
Продължаващите прекъсвания на доставките от Близкия изток също подкрепят пазара. Два петролни танкера бяха нападнати в понеделник в Червено море край Йемен, но не претърпяха големи щети. Подкрепяните от Иран хуси, които атакуват кораби в подкрепа на борбата на „Хамас“ срещу Израел в Газа, поеха отговорност.