Слабост на долара с приближаването на заседанието на Фед
Опит за възстановяване на златото
Американският долар отчита днес малки загуби заради очакванията за по-умерени коментари от Федералния резерв. Зелените пари се котират на 107.83 йени. Еврото също премина над 1.27 след вчерашното дъно на 1.2665. Единната валута достигна 1.2723, но не успя да пробие съпротивата при 1.2727, която представлява 50% корекция на спада от 21 до 23 октомври от 1.2841 до 1.2614. Австралийският долар премина над 0.88, но остава в преобладаващия рейндж от 0.8640-0.89 след обезценката през септември от 6.3%.
Данни в понеделник показаха, че сектора на услугите в САЩ се е забавил през октомври до 6-месечно дъно, докато фабричното производство в Тексас е спаднало. Цифрите насочват към мисълта за забавяне на икономическия растеж в началото на четвъртото тримесечие. Това засилва очакванията, че Фед ще увери пазарите, че повишението на лихвите все още е доста далеч независимо, че приключва програмата от стимули посредством покупки на облигации.
Заседанието на Фед започва днес и ще завърши утре. При слабата инфлация в САЩ, препъванията на европейската икономика и силата на долара, пазарите ще следят дали Фед вижда рискове в очакванията си, че икономиката ще продължи да се засилва. В подкрепа на тези рискове излезе доклад показал, че бизнес настроенията в Германия през октомври са достигнали две годишно дъно, което означава, че най-голямата европейска икономика ще има трудности през четвъртото тримесечие. Отделно цифри показаха, че ЕЦБ е похарчила само 1.704 милиарда евро миналата седмица при покупки на покрити облигации, което поставя въпросителни относно ефективността на новата програма в подкрепа на кредитите за бизнеса и от тук в подкрепата на икономиката в еврозоната. Ако ЕЦБ продължи със същия темп да купува покрити облигации, както през първата седмица на новата програма, ще изминат много години преди да се достигне целта от 600 милиарда евро. Представител на ЕЦБ сподели, че програмата за покупки на активи от частния сектор може би няма да изпълни целта си и това ще увеличи натиска за по-смели действия в началото на следващата година като покупките на държавни облигации остава вариант.
Днес в Азия и Европа няма значими новини, което насочва вниманието към
стоките за дълготрайно употреба в САЩ.
Опит за възстановяване на златото
Златото скочи след спад до двуседмично дъно, тъй като инвеститорите са обхванати от несигурност относно заседанието на Федералния резерв и кога ще посочи, че е дошло времето за повишение на лихвите. Фед най-вероятно ще оповести край на програмата по изкупуване на облигации, когато свърши в сряда заседанието. Инвеститорите очакват изявленията от него за сигнали относно повишението на лихвите и за становището на централната банка за световната икономика.
Спот цената падна до 1222 долара, най-ниско ниво след 15 октомври, след което се възстанови на 1228 долара за тройунция. Жълтият метал най-вероятно ще тества съпротивата при 1233 долара. При спада се задействаха стоп ордери, но покупки от Китай доведоха до покачването.
Фед вероятно ще потвърди готовността си да изчака дълго време преди да повиши лихвите след волатилния месец на финансовите пазари в който инфлационните очаквания на някои участници спаднаха обезпокоително ниско. Забавяне на повишението на лихвите действа положително на златото, който е актив не носещ лихва.
При слабата инфлация в САЩ, слабостта на европейската икономика и силата на долара, големия въпрос е до каква степен представителите на Фед ще признаят рисковете пред очакванията си, че възстановяването в САЩ ще продължи да се засилва и дали ще им позволи да повишат лихвите преди средата на следващата година.
Азиатските акции нараснаха днес минимално, докато долара остава стабилен. Златото поскъпна с близо 4% след спада в началото на месеца до 15-месечно дъно. Благородният метал често е възприеман като защита при понижение на по-рисковите активи като акциите.
Във физическия сектор стана ясно от данни вчера, че нетния внос на злато в
Китай е скочил през септември до 6-месечен връх, тъй като потребителите са се
запасявали преди официалния национален празник. Вносът обаче е спаднал след
този празник и това вероятно ще постави златото под нов натиск.
Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)