След успешния Мондиал Катар иска да съживи своя фондов пазар
На борсата в Доха ще бъде листната първата компания от три години, която ще тества настроенията на инвеститорите към емирството
Фондовият пазар на Катар е готов да посрещне първото си първично публично предлагане (IPO) от почти три години. Това е тест за новите регулации, които Доха въведе, надявайки се да се конкурира с по-активните борси в регион, пише Reuters.
Фирмата за IT услуги MEEZA ще опита да набере до 911 милиона риала (249 милиона долара), когато осъществи своето IPO на 15 януари чрез продажбата на 50% от своите акции в рамките на нова борсова процедура в Доха, която позволява на компаниите да предложат ценови диапазон за тестване на инвеститорския апетит и определяне на цените.
Катар, най-големият износител на втечнен природен газ в света и наскоро домакин на Световното първенство по футбол през 2022 г., насочва вниманието си към диверсификация на икономиката си, далеч от газа.
Тази стратегия включва изграждане на пазар на акции чрез отварянето му за по-широка инвеститорска база и привличане на повече листвания.
Сега, след като домакинството на Световното първенство беше успешно, можем да видим, че фокусът се измества към други области на диверсификация“, каза Осама Али, ръководител на глобалното банкиране на HSBC в Катар.
Богатото на газ емирство, в опит да подражава на драматичната трансформация на съперниците си от Персийския залив – Дубай и Абу Даби, е похарчило най-малко 229 милиарда долара за инфраструктура през 11-те години, откакто спечели кандидатурата за домакинство на Световната купа.
С изключение на нестабилността на световните пазари, активността в Катар се очаква да се повиши през първата половина на годината, каза Али.
Той добави, че до шест компании може да станат публични чрез IPO през следващите 18 месеца.
Новите правила, които Катар въведе през последните три години, съкратиха и периода на сетълмент, при който собствеността върху акции се прехвърля в рамките на два дни след приключване на сделката.
На чуждестранните инвеститори все още е забранено да участват в публични продажби на акции, въпреки че им е позволено да купуват и продават дялове в регистрирани катарски фирми.
Катар пропусна бума на IPO, който обхвана Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства миналата година, а запознати с пазара приписват недостига на сделки на въздействието на пандемията и фокуса върху организирането на Световното първенство.
Катар все още се класифицира като нововъзникващ пазар в сравнителния индекс MSCI. С пазарна капитализация от около 158.2 милиарда долара, борсата в Доха е по-малка по размер от тази в Абу Даби ($718.8 милиарда) и в Рияд ($2.72 трилиона).
Страната разполага с достатъчно атрактивни правителствени и семейни бизнеси, които са узрели да бъдат предложени на обществеността и не бихме се изненадали да видим стабилен поток от IPO в средносрочен план“, каза Басам Слим, старши портфолио мениджър в Aventicum Capital Management в Доха.
Али от HSBC, който съветва ключови заинтересовани страни в Катар, очаква при следващата стъпка да бъде позволено на чуждестранни инвеститори да купуват акции при публично предлагане.
Цените ще се тестват с това IPO и по мое мнение в крайна сметка ще бъде въведено поетапно, първоначално с местни институции, а след това действително може да се разшири до чуждестранни инвеститори.“