Служебният кабинет предлага ДДС за ресторантите да остане 9% и догодина
Финансовото министерство дори залага повече храни, подходящи за малки деца, да влязат в обхвата на намалената ставка
Служебното правителство предлага по-ниската ставка от 9% данък добавена стойност за някои сфери на икономиката да остане в сила, докато действа извънредната епидемична обстановка. Това е записано в публикуван за обществено обсъждане законопроект на финансовото министерство. Освен това в него е заложено разширяване на обхвата на храните, подходящи за бебета или за малки деца, за които се прилага намалената ставка.
Припомняме, че ставката на ДДС бе намалена миналото лято – първо за ресторантьорите, а впоследствие и за други сфери на дейност, като места със спортни съоръжения, книгоиздаване и продажба на храни, подходящи за бебета и за малки деца. Правителството на Бойко Борисов тогава призна, че го прави не за да подкрепи потреблението и да намали цените за крайните потребители, а като икономическа подкрепа за ресторантьорите, оставяйки у собствениците разликата между 20 и 9 % ДДС. В крайна сметка ресторантьорите не само че не намалиха цените, а дори ги увеличиха. Очаквано обаче към тогавашното правителство на ГЕРБ последва цунами от искания на други браншове за подобен реверанс.
Към момента извънредната обстановка е заложена да действа до края на ноември, но предвид ниският дял на ваксинираните, масовото неспазване на мерките и високия дял заразени и починали с коронавируса, вероятно ще продължи да действа и през следващата година.
Като цяло мярката с понижаването на ДДС ставката бе заложена да продължи до края на 2021 г., но с оглед на факта, че пандемията все още не е овладяна, още депутатите в 46-ото Народно събрание започнаха да мислят за удължаване на срока на намалената ставка. Заради неуспеха да се сформира правителство обаче парламентът нямаше достатъчно време за тази си задача.
Сега с предложението си МФ иска и разширяване обхвата на храните за малки деца, като към тях се включват и специализираните млечни формули (с частично хидролизиран протеин и такива за деца с алергии) и диетичните храни за специални медицински цели, предназначени за кърмачета, в случаите, когато същите не попадат в обхвата на приложение № 4 към закона към настоящия момент.
Предлаганите промени не се очаква да окажат значителен ефект върху приходите от ДДС, който на този етап не може да бъде изчислен с точност“, пише в мотивите към законопроекта.
Освен в Закона за ДДС финансовото ведомство предлага и промени в Закона за акцизите и данъчните складове и Закона за корпоративното подоходно облагане. Те обаче се състоят в ратифициране на европейски директиви в българското законодателство.