София участва в конкурса „Зелена столица на Европа“
Водеща инициатива на столицата ни е насочена към засаждането на 1 милион нови дръвчета
Старитира работата по формиране на платформа „София – Европейска зелена столица“. Действията по организацията се ръководят от инициативен комитет от експерти и неправителствени организации. Целта е да се ангажира общественото и политическо внимание, енергия и ресурси за превръщането на София от един от градовете с най-влошени екологични показатели в Европа в Еко град през 2018 г.
В Инициативния комитет участват още експерти от „Грийнпийс“ – България, „Велоеволюция“, Българска соларна асоциация, Фондация Екообщност, Сдружение „Див Рошков“, Българско дружество за защита на птиците,Инициатива "Зелени релси в София", Био Град София, Хранкооп - София.
Европейска зелена столица за 2017 г. стана германския център за металургична индустрия – град Есен. Той се конкурира с още 11 града в Европа, сред които мегаполисът Истанбул, португалската столица Лисабон и унгарският град Печ.
Осмият най-гъсто населен град в Обединеното кралство Бристол, с малко над 400 000 жители, извоюва правото да се нарече „Европейска зелена столица 2015“ с впечатляващи инвестиционни планове за транспорт и енергетика. Със своето решение ЕС призна успехът му за създаването на зелен град, с устойчиво развитие и високо качество на живот.
Инициаторите за кандидатирането на София са изпратили писмо-предложение до кмета на София да внесе кандидатурата на град София за участие в конкурса „European Green Capital 2018”, организиран от Европейската комисия. От комитета подчертават, че имат готовност да предложат програма от мерки и проекти, „които в средващите 5-7 години да преобразят както града от периферна за Европа „провинциална“ столица в зелен лидер с ярка идентичност“.
Въпреки настоящото позициониране на София в класацията на европейските зелени градове на предпоследно място, неизползваните природни ресурси на града са толкова големи, че разпознаването им и използването им могат да променят драматично позицията на София в това глобално съревнование.
Платформата на Инициативният комитет предлага:
- нова градоустройствена стратегия, насочена към екологично развитие,
- мащабна програма за велосипедна и пешеходна инфраструктура, споделени и електрически автомобили, интелигентно адаптивно управление на паркирането,
- план за контрол на шума и замърсяването на въздуха и водите,
- програми за споделена слънчева енергетика, целеви инвестиции в сектора на ВЕИ и постигане на 50% дял до 2030 г.,
- програма за опазване на водите, почвите и зелените системи,
- насърчаване на градска зелена икономика и зелени стартъпи,
- подпомагане на градско земеделие и фермерски пазари,
- програма за развитие на градски екотуризъм и развитие на връзките с Витоша,
- програма за насърчаване на намаляването на отпадъците, компостиране и рециклиране.
Водещата идея на комитета е програмата „Един милион дървета повече“. В рамките на самия град има пространство за засаждането на 1 млн. нови дървета. Около 15 хил. декара земи в самия град пустеят в т.нар. „зелени клинове“, в междублоковите пространства, в периферията на града. Някои са превърнати в сметища, други са територия на незаконни строежи.
Според инициаторите на проекта новите Зелените зони ще увеличат над 4 пъти парковата среда на София, ще насърчат биоразнообразието в района, давайки местообитание за птици и други диви животни, характерни за региона.