Столична община спасява градския си транспорт с 6 млн. лв. заем
Председателят на СОС свика извънредно заседание в четвъртък
Заради блокираните сметки на „Столичен автотранспорт“ и реалната опасност София да остане без градски транспорт, Столичния общинския съвет ще се събере на извънредно заседание в четвъртък. То е свикано от председателя Цветомир Петров, става ясно от информация в сайта на СОС. Единствената точка, която ще бъде обсъждана, е отпускането на заем от 6 млн. лв. за двете транспортни общински дружества – „Столичен автотранспорт“ и „Столичен електротранспорт“. Те имат задължения общо в размер на почти 30 млн. лв.
Докладът е внесен от кмета Васил Терзиев. Предвид това обаче, че в управляващата коалиция в лицето на ПП-ДБ-СС няма мнозинство в градския парламент, е много вероятно опозицията да прокара свои виждания как да бъде спасен градският транспорт.
Иначе докладът на Терзиев предвижда отпускането на заем за срок от 60 месеца (5 години) с годишна лихва от 1.1% и гратисен период от една година в общ размер на 6 млн. лв., разпределен по дружествата – 5 млн. лв. за „Столичен автотранспорт“ и 1 млн. лв. за „Столичен електротранспорт“.
Средствата се осигурят от бюджета на СО, и по-точно – от собствени данъчни приходи, „Данък върху възмездните сделки и даренията“, „където се констатирано трайно преизпълнение за първите осем месеца от началото на 2024 г.“
Задължения за почти 30 млн. лв.
Друг важен момент от доклада е справка на двете транспортни дружества за задълженията им към края на август. Тези на „Столичен автотранспорт“ възлизат на над 22.8 млн. лв., като с изтекъл падеж са над 19.4 млн. лв. Най-големи са задълженията, свързани с осигуряването на гориво (над 9.2 млн. лв.), следвани от покупката на резервни части (над 3.8 млн. лв.), както и топлинната енергия (над 2.6 млн. лв).
Задълженията на „Столичен електротранспорт“ са в размер на почти 7 млн. лв., от които с изтекъл падеж са над 3.5 млн. лв. Най-големи са задълженията за резервни части и материали (над 3.4 млн. лв.), следвани от тези за ремонти, охрана и външни услуги (над 2.1 млн. лв.).
Засегната е темата с компенсациите от държавния бюджет за безплатните карти за деца и учениците. Преди седмица кметът Васил Терзиев обяви, че се отваря дупка от 28 млн. лв. Сега в доклада е посочено, че „към настоящия момент разчетените средства от държания бюджет за деветмесечието на 2024 г. са със 1.3 млн. лв. по-малко от разплатените средства за същия период през 2023 г., въпреки разширението на кръга правоимащи. Към 31.08.2024 г. „Център за градска мобилност“ е реализирало продажба на превозни документи, подлежащи на компенсиране от Държавния бюджет в размер на 19.5 млн. лв. повече, спрямо определения бюджет.“
Същите не са платени на дружеството, съответно то не ги е превело към транспортните оператори“, се посочва още.
Министерство на финансите съобщи миналата седмица, че ще бъде изготвен анализ с недостига по общини, като веднага след това ще се вземе решение за осигуряване на необходимите средства в рамките на възможностите на бюджета.