Стратегията на Morgan Stanley за инвестиции в застаряващ свят
Демографската криза притеснява все повече от големите бизнесмени по света
Демографската криза е на дневен ред в съзнанието на много от най-големите бизнесмени, които осъзнават, че в развитите страни няма достатъчно деца.
Миналото лято главният изпълнителен директор на Tesla и SpaceX Илон Мъск нарече спада на раждаемостта „най-голямата опасност, пред която е изправена цивилизацията“ в публикация в X, твърдейки, че това ще има дългосрочни последици.
Миналата седмица главният изпълнителен директор на BlackRock Лари Финк предупреди в годишното си писмо до акционерите, че със застаряването на населението в много страни по света и пенсионирането на все по-млади служители се задава „пенсионна криза“, която може да натовари мрежите за социална сигурност.
В подкрепа на думите им - американците застаряват много бързо, пише Fortune. През 1970 г. по-малко от 10% от населението на САЩ е било на възраст над 65 години. Тази година този дял е около 18%, което означава, че рекорден процент американци са достигнали пенсионна възраст. Нещо повече, според една от водещите инвестиционни банки на Уолстрийт, ситуацията ще става все по-лоша.
Доклад
В нов доклад, озаглавен „Дълголетието в САЩ: Тенденции и инвестиционни възможности“, екип от икономисти и анализатори на Morgan Stanley заявяват, че според тях делът на американците над 65 години ще достигне 24% до 2060 г. Това не е добра новина, като се има предвид, че застаряващото население обикновено натежава на икономическия растеж, намалява производителността и натоварва държавните бюджети, според изследване на МВФ от 2017 г.
Както може да се очаква, хората на възраст над 65 години харчат много по-малко за транспорт, облекло и образователни услуги в сравнение с другите поколения, но много повече за здравеопазване и жилища.
Morgan Stanley посочва, че компаниите, предлагащи жилища за възрастни хора и домашни здравни грижи, трябва да се възползват от тези тенденции в разходите, тъй като хората в пенсионна възраст съставляват все по-голяма част от населението.
Гигантът в областта на здравното осигуряване и услугите, който през 2023 г. зае 10-то място в класацията Fortune Global 500 и може да се похвали с пазарна капитализация от над 450 млрд. долара, е топ избор за Morgan Stanley по няколко основни причини.
Първо, застаряващото население на САЩ „води до рекордно търсене на здравни услуги“, но вместо това да помага на болниците, както някои биха си представили, застрахователните компании и доставчиците на домашни грижи са тези, които наистина печелят.