Светът посреща 2020 г. на фона на пожари и протести
Сидни игнорира призивите на обществени личности да покаже съпричастност със загиналите и пострадалите от огнените бедствия
Милиони хора по света започнаха да посрещат 2020 г. с фойерверки, танци и шампанско, но празненствата в Австралия бяха помрачени от смъртоносни горски пожари, коментира Reuters. Същевременно протести изпариха празничното настроения в Хонконг и Индия.
Новозеландците бяха сред първите, които посрещнаха новата година, озарявайки ярко небето над Окланд. Огромни тълпи пък напълниха пристанището в Сидни, за да гледат световноизвестните фойерверки на Австралия по повод Нова година. Същевременно димът от горящите наблизо горски пожари оцвети вечерното небе над града и околните крайбрежни градчета в кървавочервено. Много градчета по източното австралийско крайбрежие отмениха своите фойерверки, тъй като хиляди хора се изтеглиха към плажовете, за да избягат от пожарите.
Местното правителство в Хонконг, който е специален административен регион на Китай, също отмени популярните новогодишни фойерверки в пристанището „Виктория“ заради опасения за сигурността. Протестиращите там организираха още повече митинги срещу това, което те определят като ерозия на демокрацията в управлявания от Пекин град.
Хиляди в Индия също планираха да посрещнат новата година с протести, разгневени от нов закон за гражданството, който според тях дискриминира мюсюлманите и е в разрез със светската конституция на страната.
Критики
Сидни реши да изстреля тоновете си фойерверки въпреки призивите на някои обществени фигури шоуто да се отмени в знак на солидарност с обхванатите от пожари райони в щата Нови Южен Уелс, на който Сидни е столица.
Някои туристи, попаднали в капан в крайбрежните градчета на Австралия публикуваха в социалните мрежи снимки на кървавочервено, изпълнено с дим небе. Една от снимките показва хора, налягали един до друг на пясъка, като някои от тях носят противогази.
Пожарите в Австралия са се разпространили в четири щата, като фронтовете на стихиите в някои случаи се простират на стотици километри. От октомври насам огньовете са отнели живота на минимум 11 души и са оставили много градове и селски райони без ток и покритие на мобилните мрежи.
Защитавайки решението фойерверките в Сидни да не се отменят, а парите за тях да се пренасочат към засегнатите от пожарите региони, кметът на града Кловър Мур заяви, че планирането на шоуто е започнало преди 15 месеца и по-голямата част от бюджета за него вече е изплатена.
Протести
В Хонконг, разтърсен от продължаващи вече месеци митинги, някои от които са изпълнени с насилие, протестиращите бяха призовани тази вечер да носят маски за демонстрация с мото: „Не забравяйте 2019 – Продължете през 2020“.
„Новогодишното ми желание е това протестно движение да приключи скоро, но не защото сме загубили битката, а защото сме я спечелили“, коментира 40-годишната чиновничка Конг, която се е присъединил към малък обеден протест в централния финансов квартал. Тя се е поискала да се представи единствено с фамилията си.
Хонконгските власти са мобилизирали 6000 полицейски служители, а лидерът на местното правителство Кари Лем в своето новогодишно видеообръщение призова за спокойствие и помирение.
Протестите в специалния административен регион на Китай започнаха през юни в отговор на законопроект, който вече е оттеглен, но който щеше да позволи екстрадирането на граждани към Китай, където съдилищата се контролират от управляващата Комунистическа партия. Впоследствие демонстрациите прераснаха в по-широко движение в защита на демокрацията.
Индия също е обхваната от седмици на протести. Причината е законопроект, представен от правителството на премиера Нарендра Моди. Документът облекчава условията, при които немюсюлманските малцинства от съседните държави с мюсюлманско малцинство, като Пакистан и Бангладеш, да получават индийско гражданство. Протестиращите са планирали демонстрации за тази вечер в столицата Ню Делхи, която е в хватката на втората най-студена зима от над 100 години насам. Митинги ще има също във финансовата столица Мумбай, както и в други градове.