„Светът се променя“: Сривът на FTX води криптопазара към неизбежното
Присъщото за традиционните финанси разделение на дейностите вероятно ще бъде привнесено и в сферата на криптовалутите
Сривът на борсата FTX направи необходимостта от регулиране на криптосектора по-спешна от всякога. Според Жан-Пол Серве, новият председател на глобалния наблюдател на ценни книжа IOSCO, конгломератните платформи ще са фокусът на 2023 г. Положителният момент е, че няма да се налага да се започва от нулата, тъй като може да се приложи опит от други сектори.
Криптоактиви като биткойн съществуват от години, но регулаторите дълго време не се месеха, за да вкарат ред. Сривът на FTX, който постави около един милион кредитори пред загуби в размер на милиарди долари, обаче ще помогне за промяна, смята Серваис.
„Чувството за неотложност не бе такова дори преди две или три години. Има някои различни мнения относно това дали крипто е истински проблем на международно ниво, защото някои хора смятат, че то все още не е съществен проблем и риск“, каза Сервез пред Reuters.
Нещата се променят и поради взаимосвързаността между различните видове бизнес, мисля, че сега е важно да можем да започнем дискусия и натам вървим.“
IOSCO, която координира правилата за страните от Г-20 и други, вече е определила принципи за регулиране на стабилните монети. Сега фокусът се насочва към платформи, които търгуват с тях.
В традиционните финанси има функционално разделение между дейности като посредничество, търговия, банкови услуги и емитиране, като всяка има свой собствен набор от правила за поведение и предпазни мерки.
Такъв ли е случаят с криптопазара? Бих казал, че през повечето време не“, каза Сервез.
Той обясни, че с времето са се появили криптоконгломерати като FTX, които изпълняват множество роли, като брокерски услуги, попечителство, собствена търговия, издаване на токени. Поставянето на всичко това под една шапка поражда конфликти на интереси.
„От съображения за защита на инвеститорите е необходимо да се предостави допълнителна яснота на тези криптопазари чрез целенасочени насоки за прилагане на принципите на IOSCO към криптоактиви“, смята Сервез. Той добави, че още през първата половина на 2023 г. се очаква публикуването на доклад от консултациите по тези въпроси.
Базираната в Мадрид IOSCO, или Международната организация на комисиите за ценни книжа, е обединяващ орган за наблюдатели на пазара, като Комисията за ценни книжа и борси в Съединените щати, Bafin в Германия, Японската агенция за финансови услуги и Органът за финансово поведение на Обединеното кралство, всички от които се ангажират с прилагане на нейните препоръки.
Мисля, че светът се променя. Знаем, че има известно пространство за разработване на нови стандарти за надзор на този вид криптоконгломерати. Има очевидна необходимост“, каза Сервез.