Съдът на ЕС потвърди санкцията от €15.4 млрд. за Apple и Google
Решенията нанасят удар върху господстващото положение на технологичните компании в Европа
Съдът на Европейския съюз постанови днес, че Apple трябва да плати на Ирландия данъци в размер на 13 млрд. евро. Отделно от това Брюксел наложи глоба на Google в размер на 2.4 млрд. евро по дело, започнало преди седем години. От съдебното решение излиза че компанията неправомерно е подпомогнала своите резултати при търсенето в интернет на стоки за пазаруване.
Двете решения нанасят удар върху господстващото положение на технологичните гиганти в Европа, но отбелязват и ключова победа за регулаторните органи на Блока. През последните години ЕС се активизира да проверява големите технологични компании по различни линии – включително заради проблеми, свързани с безопасността на децата при използването на социалните мрежи на Meta.
Съдебните решения бяха изпитание за отиващия си еврокомисар по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестагер, която претърпя поредица от неуспехи в съдилищата на ЕС срещу своите решения.
Една от най-ожесточените правни битки между Европейската комисия и големите технологични компании е именно делото за Apple. То датира от 2016 г., когато Европейската комисия заяви, че Ирландия е позволила на производителя на iPhone да избегне данъци за милиарди евро.
Това беше едно от няколкото разследвания през предходното десетилетие на данъчни споразумения между големи компании и няколко държави от ЕС.
Производителят на iPhone получи предимство в дългогодишното дело в Ирландия през 2020 г., когато Общият съд на ЕС отмени решението на ЕК, с което искаше Apple да плати дължимите данъци, след което обаче Брюксел обжалва.
Но Apple получи нов удар през ноември миналата година, когато главният правен съветник на висшия Съд на Европейския съюз препоръча да се отмени решението на Общият съд на ЕС, като заяви, че то е изпъстрено с правни грешки.
ЕС затяга контрола върху Google
Същевременно Съдът на Европейския съюз отхвърли жалбата на Google и компанията майка Alphabet срещу глобата, наложена през 2017 г., след като Брюксел установи, че интернет търсачката е злоупотребила с господстващото си положение, като е приоритизирала собствената си услуга Google Shopping в резултатите от търсенето.
Google загуби окончателното обжалване, след като съдът потвърди глобата от 2.4 млрд. евро.
Въпреки че подобни консултативни становища нямат задължителен характер, те имат тежест и често се следват от съдиите от ЕС при постановяване на решенията им.
Това не е единствената глоба за Google. Компанията бе санкционирана с рекордните около 8 млрд. евро за нарушаване на правилата на ЕС за конкуренцията в периода 2017 – 2019 г.
Google е изправена пред още едно изпитание следващата седмица, когато висшият съд на ЕС ще вземе решение за най-малката от тези санкции, на стойност около 1.49 млрд. евро.
Правните главоболия за компанията се увеличават и отвъд Атлантическия океан. В понеделник в САЩ започна съдебен процес, в който правителството обвинява Google, че доминира в онлайн рекламата и потиска конкуренцията.
Това се случва, след като миналия месец американски съдия постанови, че Google е изградила монопол със своята търсачка.
Така наречените рекламни технологии на Google – системата, която решава кои онлайн реклами да се виждат и колко струват – са област, която предизвиква особена загриженост у регулаторните органи по света.
Миналата година Брюксел обвини Google, че злоупотребява с господстващото си положение на пазара на онлайн реклами и препоръча на американската компания да продаде част от рекламните си услуги, за да осигури лоялна конкуренция. Google имаше право да отговори и проверката остава отворена.
Отделно от това в петък британският орган за наблюдение на конкуренцията заключи, че Google използва „антиконкурентни практики“ по отношение на онлайн рекламата след двугодишно разследване.