Със заявки за големи харчове депутатите приеха поправките в държавния бюджет
Единствено ГЕРБ и ДПС не подкрепиха актуализацията на Бюджет 2021
На първо четене:
Депутатите приеха на първо четене предложената от служебното правителство актуализация на бюджета, като единствено ГЕРБ гласуваха „против“, а от ДПС – „въздържали се“. Всички парламентарно представени партии обаче дадоха заявки, че ще внесат множество свои поправки между двете четения на законопроекта, като някои от тях са изключително щедри.
Може би логично, предвид своята идеология, най-великодушни са предложенията на БСП, които се съсредоточават в социалните плащания. От „Има такъв народ“ също имат своите виждания за актуализацията и те са категорични, че ако не бъдат подкрепени от останалите партии, те пък няма да гласуват за ревизията на държавния бюджет.
Заради заявките от всяка група за поправки, срокът на процедурата по внасяне на предложения е удължен до 7 септември, т.е. второ четене на законопроекта в бюджетна комисия може да бъде насрочено най-рано на 8 септември. Против удължаването на процедурата бяха единствено ГЕРБ и един народен представител от „Има такъв народ“.
Двете най-големи партии в парламента – ГЕРБ и ИТН – разкритикуваха актуализацията и защото според тях закъснялото внасяне в Европейската комисия на Националния план за възстановяване крие риск от забавяне на средствата до другата година. А това може да създаде дупка в приходната част на бюджета и увеличаване на дефицита.
По принцип в настоящата финансова рамка е заложен аванс от Плана в размер на 10%, или 1.2 млрд. лв. Впоследствие обаче той бе увеличен от Европейската комисия за всички държави на 13% и така в актуализацията, изготвена от финансовия министър Асен Василев, има допълнителни 424 млн. лв., които представляват ръст от 3 пр. пункта.
Като цяло предложението на служебното правителство е за увеличаване на държавните разходи с 1.807 млрд. лв. – основно за социални и здравни плащания, както и за президентските избори. Парите ще дойдат от преизпълнение на приходите в хазната с 2 млрд. лв. Заложеният дефицит пък ще се свие с 0.3% до 4.604 млрд. лв.
Служебният финансов министър Асен Василев обяви, че също ще внесе поправки в законопроекта между двете четения, тъй като в документа няма допълнителни пари за МВР и МО, свързани с охраната по границите ни във връзка с очакваната вълна от бежанци от Афганистан. След коментари на БСП и ДПС, че би следвало да се очакват по-големи приходи от акцизи, Василев потвърди това, като обяви, че през юни и юли се движат над очакванията на кабинета. Ръстът им обаче не е разписан в актуализацията.
От ДПС настояват за повече конкретика в разходната част на предложената актуализация, „за да не остане съмнение, че отново ще се раздават по модела джипка“.
Какво предлагат партиите?
Като цяло от „Има такъв народ“ държат на повече пари за военноинвалидите и за ваучери за храна, както и средствата за COVID помощи за бизнеса да са разпределени както за продължаване на съществуващи мерки, така и за подкрепа на нови, по-ефективни и целенасочени инструменти.
От ГЕРБ отправиха критики, че в актуализацията няма предвидени допълнителни средства за общините и обявиха, че ще внесат промени в този аспект след срещи със Сдружението на общините.
БСП също предлага повече пари за местната власт – около 100 млн. лв. „с конкретни разчети и в това число за намиращите се от години в тежко състояние общински болници“. Румен Гечев зaяви, чe БCΠ щe пpeдлoжи и пo 250 лв. зa нaчaлoтo нa yчeбнaтa гoдинa зa бeдни ceмeйcтвa, ĸoeтo cпopeд paзчeтитe нa пapтиятa щe пoмoгнe нa 120 xил. дeцa. Освен това левицата предлага и 35 млн. лв. за отпускане на една минимална работна заплата за всяко самоосигуряващо се лице в случай на преустановяване на работата поради заповеди на здравния министър.
„Демократична България“ настоява за повече прецизност в разходната част на законопроекта за изразходването на допълнителните средства.
ДПС също искат повече пари за общините, но и предупреждават, че актуализацията отваря „кутията на Пандора“, защото всички групи започват да наддават за по-големи харчове.
Най-малката парламентарна група – „Изправи се.БГ! Ние идваме!“ – обявиха, че ще предложат повече пари за култура.
Припомняме, че в четвъртък бяха одобрени на първо четене и бюджетите на Здравната каса и Държавното обществено осигуряване, където акцент бе преизчисляването на пенсиите, но партиите заявиха собствени виждания и за тези два бюджета, които ще бъдат разписани между двете четения в комисии. ГЕРБ бяха единствените, които гласуваха „против“ за актуализацията и на трите бюджета.