Държавата направи стъпка към по-справедлива такса „смет“
Тези поправки ще гарантират въвеждането на принципа, заложен в европейските директиви
Правителството одобри промените в Закона за местните данъци и такси, предложени от Министерството на финансите, които предвиждат такса "смет" да се плаща на база количество, а не според данъчната оценка на имота. Това ще увеличи цената за домакинствата, но ще намали тежестта върху бизнес, който в момента произвежда 30% от боклука, но плаща 70% от таксата за неговото извозване.
Бизнесът настоява за въвеждането на принципа "замърсителят плаща" от много години, но досега общините и държавата не можеха да се разберат как точно ще се изчислява количеството създаден боклук. В законопроекта не е посочено кога ще влезе в сила, но според предварителната информация промените трябва да започнат да действат от 1 януари 2019 г.
Предложените промени целят справедливо определяне на таксата за битови отпадъци, реално въвеждане на принципа „замърсителят плаща“, както и въвеждане на единна методология за определяне на разходите, които формират таксата за битови отпадъци. Тези поправки ще гарантират въвеждането на принципа, заложен в европейските директиви, се казва в мотивите към промените.
За услугата по поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места и селищни образувания в общината ще се вземат предвид броя ползватели на услугата в имота; разгъната застроена и/или незастроена площ на недвижимия имот.
Новите измерители за таксата ще бъдат три - изхвърлените специални торби в контейнера, количеството битов отпадък за имота, определено според обема на контейнерите за смет и честотата на тяхното изпразване, или броят на живеещите в определен имот.
Необходимо е местните власти да предприемат адекватни мерки за реалното въвеждане на принципа „замърсителят плаща“. Установяването в закона на основите за разпределяне на разходите следва да улесни общинските съвети при осъществяване на техния избор в съответствие с принципите на ЗМДТ.
Използването на основи, различни от количеството битови отпадъци, е предложено да бъде поставено под условие, предвид което останалите основи няма да са алтернатива на водещата основа и изборът им следва да бъде допълнително мотивиран.
При определянето на разходите по план-сметката е предложен ред за провеждане на обществено обсъждане преди одобряването й, както и публичност на обобщените данни от нея. Предвидена е също така публичност и прозрачност по отношение на проекта на решение за приемане на конкретните основи, информацията и данните за одобрените план-сметки, отчетените разходи и отчетените количества събрани и третирани битови отпадъци за предходната година, както и приетите основи за определяне на таксата за битови отпадъци за текущата година.
Промените целят да се осигури публичност и прозрачност чрез задължението за провеждане на обществени консултации при определянето на разходите, формиращи таксата, както и опазване на околната среда.
Законопроектът ясно дефинира разходите, които е допустимо да бъдат включени при определяне размера на таксата. Предложени са норми, които да гарантират, че финансираните за сметка на други източници разходи не участват при определяне размера на таксата за битови отпадъци. Установяването на по-ясни правила цели гарантиране на спазването на законовите принципи за възстановяване разходите по предоставяне на услугите и за справедливо определяне размера на таксата.