Таксиметровите шофьори заплашват да блокират основни пътища в цяла България
Браншът даде двуседмичен срок на държавата да реши проблемите му с високите цени на задължителната „Гражданска отговорност“
Ако до две седмици няма решение на проблема с високите цени на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“, таксиметровият бранш ще излезе на национален протест на 20 ноември. Това стана ясно по време на пресконференция в БТА, организирана от „Съюз такси“ и други браншови организации.
По думите на председателя Кирил Ризов таксиметровите ще блокират магистралите и подстъпите към гранични пунктове за около половин час, за да не пречат на гражданите. Според бранша цената на „Гражданска отговорност“ надхвърля 200%, а при някои шофьори дори 1000% спрямо предишните периоди. Таксиметровите шофьори не приемат увеличение по-голямо от 50%, тъй като според тях повече от това не може да бъде обосновано.
За първи път ще видите национален протест във всяко населено място, където има таксиметрови автомобили“, заяви Ризов.
Браншът обвини четири от институциите, че не са се самосезирали по въпроса. По думите им КЗК още не се е самосезирала да провери какво е наложила едновременното вдигане на цените от застрахователите. КЗП също не проверява защо „секирата на застрахователите се стоварва върху таксиметровите“. КФН още не се е самосезирала да провери обобщените данните от КАТ за извършените ПТП-та по вина на таксиметровите. Таксиметровите казват, че Комисията срещу дискриминация също не се е намесила, а според тях „става въпрос за дискриминация на таксиметровите автомобили спрямо всички останали.
Позиция
КФН първа изпрати позиция до медиите, в която се казва, че още преди официалното постъпване на 5 ноември 2024 г. в КФН на сигнал от Браншовата организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в България, КФН вече беше образувала проверка, в рамките на която е изискала от поднадзорните си лица данни, въз основа на които да се установят фактите по случая и да се предприемат надзорни мерки, при необходимост, в рамките на законовите ѝ правомощия.
Комисията за финансов надзор е оправомощена да определя вноските в Гаранционния фонд на застрахователите, предлагащи задължителната застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите, която се заплаща заедно със застрахователната премия по тази застраховка.
Следва да се подчертае, че понастоящем КФН е обявила за обществено обсъждане свое решение, с което не предвижда увеличение на вноските в Гаранционния фонд за 2025 г.“
В позицията се казва още, че следва да се посочи, че нито българското, нито европейското застрахователното законодателство, прилагано от КФН, предвижда ограничения на максималните размери на застрахователните премии по застраховките, включително и по застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, като премиите следва да бъдат регулирани само посредством естествените механизми на свободната пазарна конкуренция.