10-те най-богати жени за всички времена
Те са успешни предприемачи или могъщи владетели
~ 6 мин.
В исторически аспект, на жените е струвало много да получат равни възможности за развитие, участие в социални и икономически живот – и съответно – за забогатяване. Така през годините те не са имали право да притежават собственост, да имат стопанска инициатива. И това ги е лишило от възможността да са сред най-богатите хора на всички времена, за разлика от мъжете.
Тя е първата жена фараон на Египет. С огромна власт и състояние като царица на най-голямата империя на древния свят. Само златните мини, които контролира, са имали продукция, която днес би се оценявала на 2 млрд. долара. Управлява 21 години, като избягва войни за териториално разширение, а по нейно време са построени доста значими египетски обекти и храмове.
Малцината жени, които са постигнали огромно богатство, особено в миналото, обикновено са го наследили от мъжете в семействата си. „Жените с голямо богатство са един по-модерен феномен”, казва Уолтър Шийдъл, професор по антична история от Станфорд пред „Тайм”.
Ето защо нито една жена не присъства в изследването за 10-те най-богати хора за всички времена. Подобно подреждане е огромно предизвикателство, защото се сравнява стойността на парите в различни исторически периоди, при различни икономически и географски условия. За преизчислението списанието ползва методология на организацията Measuring Worth.
„Тайм” реши да подреди 10-те най-богати жени на всички времена, като взе предвид не наследнички на големи богатства, а дами, които са играли активна роля в бизнеса и политиката, дори и първоначално да са получили състояние от съпрузи или бащи.
Ето защо в подреждането няма да намерите дами от семейство Уолтън (наследници на богатството на основателя на веригата Walmart), които нямат и ден стаж в оперативната дейност на компанията, макар и днес да са сред най-богатите 100 души в света, обясняват от изданието.
Няма да откриете и монарси като английските кралици Виктория или Елизабет I, или пък египетската кралица Нефертити.
За съставяне на подреждането „Тайм” са се консултирали с 30-ина историци и изследователи, пресяли са десетки кандидатури, докато изберат 10-те най-богати дами в историята.
Вижте кои са те:
10 . Шарлийн де Карвальо-Хайнекен, Холандия (1954 г.)
Процент от световния БВП – 0,017%
Всеки път, когато отворите бутилка бира Хайнекен, прибавяте по малко левчета към нейното богатство, което се изчислява на 12,7 млрд. долара през 2016 г. Тя е единственото дете на Фреди Хайнекен, който е главен изпълнителен директор на третия най-голям пивовар в света от 1971 до 1989 г. Тя наследява 25% дял в Heineken International след смъртта на баща си през 2002 г. Без да има бизнес образование, Шарлийн става двигател на избора на нов изпълнителен директор на компанията – Жан-Франсоа ван Боксмеер. От началото на управлението си той е направил придобивания в бирения сектор за над 30 млрд. долара.
9. Ан Кокс-Чембърс – Cox Enterprises, САЩ (1919 г.)
Процент от световния БВП – 0,021
Тя е дългогодишен посланик на САЩ в Белгия и получава от Франция титлата Командир на Легиона на честта през 2009 г. Но основно е известна с медийната си империя. Компанията на баща й Cox Enterprises притежава големи вестници като Atlanta Journal-Constitution и Palm Beach Post. Но по-голяма част от приходите идват от телекомуникациите, тъй като холдингът притежава един от най-големите доставчици на кабелна телевизия в щатите. През ноември 2015 г. 96-годишната Кокс Чембърс се оттегли от борда на компанията, като разпредели дела си, възлизащ на около 15,3 млрд. долара, между тримата си наследници.
8. Сузане Клатен – BMW, Германия (1962 г.)
Процент от световния БВП – 0,024%
Най-богатата жена в Германия дължи богатството си от 17,4 млрд. долара на един от най-разпознаваемите немски брандове - BMW. Клатен наследява 12,6% дял от автомобилната компания от баща си – Херберт Куандт. Тя инвестира в различни бизнес начинания, от фармацевтични компании (тя притежава 100% от Altana AG, която има над 2 млрд. долара годишни приходи от продажби) до вятърни централи и воден бизнес.
7. Ян Хюян – Country Garden, Китай (1981 г.)
Процент от световния БВП – 0,025%
Много хора пострадаха сериозно от рецесията през 2007 г., но малко по толкова драматичен начин като нея. Тази китайска наследничка получава 16,2 млрд. долара от баща си Ян Гуоян, основател на имотната компания Country Garden. След финансовата криза състоянието й се стопява и сега е 5,2 млрд. долара. Влиза в семейния бизнес още като тийнейджър, участва в срещи на борда с баща си. В момента е вицепрезидент на борда и участва активно при продажбата на нови акции на компанията в размер на 410 млн. долара през 2014 г.
6. Лилиан Бетанкур – L’Oreal, Франция (1922 г.)
Процент от световния БВП - 0,055%
Наследничката на L’Oreal има богатство от 40,7 млрд. долара през 2015 г. В момента тя е основен акционер в козметичния гигант, основан от баща й през 1907 г. Под нейно ръководство компанията прави важни придобивки като тази на бранда Lancome през 1964 г., както и на продукти като парфюма “Polo” byна Ralph Lauren през 1985 г. Бетанкур, която страда от деменция, вече не участва в оперативното ръководство на компанията. Заменена е от внука си през 2012 г.
5. Исабела Кастилска – кралица на Испания (1451-1504 г.)
Процент от световния БВП - 1%
Едва ли някой си е представял, че нещо по-добро предстои за един от най-богатите монарси в света, когато Исабела Кастилска консолидира властта си над Испания, омъжвайки се за братовчед си Фердинанд Арагонски. Към времето на смъртта й, короната има годишен приход от 1,45 млн. дуката, златната валута на Испания по това време. Исабела и Фердинанд обединяват кралство Испания, получавайки властта на Иберия, и разраствайки я над Новия свят. По това време страната преживява и бум в търговията и индустрията.
4. Клеопатра – кралица на Египет (69-30 пр.н.е)
Процент от световния БВП - 2,6%
Клеопатра е една от най-популярните жени-владетели в света, позната както с богатството си, така и с уменията си в политическите манипулации. Като фараон на Египет, тя контролира всички индустрии в страната. Богатството й се изчислява на днешни 95,8 млрд. долара. Често обаче тя не е можела да си позволява лукс и се е налагало да взема външни заеми, за да финансира многобройните войни, които е водела.
3. Екатерина Велика - императрица на Русия (1729-1796 г.)
Процент от световния БВП – 5,4%
Ако изчислим днес богатството на най-влиятелната руска императрица, то би се равнявало на 1,5 трилиона долара. Тя управлява най-голямата като територия империя, като по този начин контролира 5% от световния брутен вътрешен продукт за времето си. Тя има не само политическо и икономическо влияние, но и властва над православната църква, която по това време контролира една трета от всички крепостници. И въпреки че започва царуването с надежди за либерални реформи като освобождаване на крепостници, тя променя намеренията си. Въпреки това управлението й се помни като амбициозно във военно и културно отношение.
2. Хатшепсут – фараон на Египет (1507-1458 г. пр.н.е.)
Процент от световния БВП – около 20%
Тя е първата жена фараон на Египет. С огромна власт и състояние като царица на най-голямата империя на древния свят. Само златните мини, които контролира, са имали продукция, която днес би се оценявала на 2 млрд. долара. Управлява 21 години, като избягва войни за териториално разширение, а по нейно време са построени доста значими египетски обекти и храмове.
1. Императрица У Дзътиен – Китай (624-705 г.)
Процент от световния БВП – 22%
Да, няма как да си най-богатата жена в света без поне малко кръвопролитие. Тази китайска императрица идва на власт като наложница на двама императори от династията Тан, които са баща и син. Когато синът - император Гаодзун, печели властта, У Дзътиен е безмилостна в елиминирането на конкурентките си за неговата любов. Според историческите източници тя убива дори собствената си дъщеричка – едноседмично бебе, и приписва смъртта на една от съпругите на Гаодзун, Императрица Уан, която е задържана и наказана със смърт. След смъртта на Гаодзун принуждава синовете си да абдикират и е провъзгласена за придворен администратор – позиция, равносилна на императора. Така получава властта. При нейното 15-годишно управление Китай разширява владенията си към Централна Азия и става една от най-големите империи по това време. Националното богатство расте и процъфтява благодарение на търговията с чай и коприна със западните монархии. У е единствената жена в 2100-годишната имперска история на Китай, която носи титлата император и седи на трона.