Технократско правителство и реформи могат да доведат до силен ръст на борсата
Еврото може да поевтинее до 1,15 долара, посочва анализаторът на ЕЛАНА Трейдинг
Цветослав Цачев:
Г-н Цачев, Каква е реакцията на инвеститорите след изборните резултати?
Можем да я наречем доста предпазлива и премерена. В понеделник имаше разпродажби на акции, но те не бяха масови, за да кажем, че пазарът реагира негативно на резултатите. Те са очаквани. Фрагментацията на парламента, според мен, бе до голяма степен ясна за инвеститорите, особено за българските. Те следят внимателно ситуацията и са наясно със събитията.
Търгуваните обеми показват, че през последните два дни чуждестранни инвеститори не са взели активно участие в търговията. Във вторник част от позициите възстановиха нивата си. Колебанията са обичайни и свързани по-скоро с цялостната негативна за инвестициите картина, отколкото с изборите. При малко дружества можем да говорим за осезаем негативен тренд.
Въпреки че ситуацията към момента е до голяма степен непредвидима, бихте ли се ангажирал с прогноза за развитието на пазара в следващите месеци?
Виждам два основни сценария. Негативният ще последва при едни нови избори, които едва ли ще възпроизведат много различни резултати. Подобен развой ще доведе до по-сериозни разпродажби и спад на пазара в порядъка на 5-10%. Дългосрочните инвеститори знаят, че голяма част от компаниите на борсата работят за външните пазари и не са толкова засегнати от ситуацията в българската икономиката. Този сценарий включва липсата на всякакъв консенсус по отношение на бюджета, особено на този за следващата година. В такъв случай и казусът с Корпоративна търговска банка не може да бъде разрешен по друг начин, освен стандартния - обявяването ѝ в несъстоятелност с всичките негативи за икономиката и финансовата система.
Противоположният и по-вероятен сценарий е сформирането на правителство. Ние не знаем какво ще бъде то, с какво мнозинство ще бъде подкрепено и кой ще бъде министър-председател. Ако говорим за консенсус и програмно, технократско правителство, не и без давлението на Европа, което вече видяхме по въпроса с КТБ, то ще бъде сравнително позитивно за пазара. Аз, обаче, не очаквам силен ръст при акциите, а по-скоро да започне възстановяване на SOFIX и някои компании извън него.
В момента няма сериозни продавачи и липсва желание да се затварят позиции. Ниските обороти и динамиката на пазара показват това. С много ниски обеми се сваля цената по дадена позиция или обратното. Действително имаме превес на продаващите, но той е несъществен и всяка добра новина ще обърне посоката. При едно наистина технократско правителство с ясна програма, бързи мерки за реформи и добри новини за европейската икономика е възможен дори много силен растеж на борсата. По-вероятно е все пак възстановяването да бъде бавно и постепенно, сходно с темпа на спад през последните месеци.
Правейки преглед на отчетите на публичните дружества, до каква степен те съответстват на понятията „икономическа криза”, „катастрофа”, „изключително тежко положение”, които често се използват от мнозина политици?
Трябва да се има предвид, че публичните компании не са толкова представителни за цялостното състояние на бизнеса в страната. Те са едни от най-добрите дружества в икономиката. При ликвидните компании не може да се говори за икономическа криза, още по-малко за катастрофа. Те отразяват стагнацията, която има в цяла Европа. Растежът е много нисък, а има месеци и тримесечия, в които изобщо отсъства.
Очаквате ли поредното понижение на лихвите и мерките за стимулиране на реалния сектор от ЕЦБ да дадат резултат и кога?
Мерките, които предприема една централна банка, първо трябва да бъдат адресирани към икономическите агенти като доказателство, че „това е решението и това ще доведе до икономически растеж”. Повярват ли в това бизнесът и потребителите, тогава вече има положителен ефект от тези мерки. Каквото е направено от ЕЦБ през последните години, не дава нужното послание. В този аспект централните европейски банкери не се справят толкова добре, но мисля, че това ще започне да се променя. С наливането на ликвидност във финансовата система трябва да видим и съживяване на желанието да се поемат по-рискови инвестиции – първо от портфейлните инвеститори, а след това и от реалния сектор.
Какви действия могат да направят родната борса по-атрактивна, както за инвеститорите, така и за компаниите?
Имам много дълги наблюдения над Българска фондова борса и това, което е успяло да доведе до по-висока ликвидност не са никакви специални мерки, а самите инвеститори. Когато икономиката върви нагоре и резултатите на компаниите се подобряват, тогава се завърта цялата борсова машина и пазарът става източник на капитал. Целенасочена политика, на фона на текущата пазарна конюнктура, няма да има особен ефект.
На борсата са нужни спокойствие, добри компании, а ние имаме такива и увереност в инвеститорите, че тя е това, което ще „направи пари“. Пазарът обича да купува нещо, което върви нагоре, а не нещо евтино, намиращо се на дъното. В момента в България има само този тип инвеститори, които са способни да направят реална оценка кое е атрактивно за покупка. Това, което ще раздвижи пазара и ще привлече сериозен ресурс извън него, са положителните сигнали.
Достатъчно силно ли е лобито сред политическите сили, за да се случи най-сетне приватизацията на БФБ?
Мисля, че за приватизация на борсата няма да се говори на държавно ниво още доста време. Има далеч по-належащи проблеми, които я оставят на заден план. Приватизацията на държавни активи през фондовия пазар, обаче, може да е огромен плюс за него. Това може да доведе добри компании на борсата и да привлече капитали. Когато едно дружество може да конкурира чужди компании, капиталите ще намерят път към него. Това е много дълъг процес, изискващ политическа воля и технологично време. Не смятам, че началото му е възможно в следващите шест месеца.
Ако инвеститори желаят да си спестят високите несигурност и политически риск, накъде бихте ги посъветвали да се ориентират - други пазари, друг тип инвестиции?
Политически риск има в много страни – например Испания, с идеята за отделяне на Каталуния. Той не бива да се избягва, а да се преценява и ако има неравновесие и възможност за инвестиране, то човек да се възползва от него. Според мен място, където не бива да се инвестира днес, поради политически риск, е Украйна, но всяко друго има своите плюсове и минуси. В един момент ще се стигне до консенсус в България и икономиката ще се задвижи в положителна посока. Няма пазар и активи без рискове. Доларът, например, расте и изглежда еднопосочна инвестиция, но и златото доскоро изглеждаше такова, а сега доближава 1000 долара.
Докога очаквате да продължи възхода на щатската валута?
Има много сериозна промяна в отношението на инвеститорите към еврото, поради което очаквам този възход да продължи. Мнозина не вярваха, че ще се стигне до такива агресивни мерки от ЕЦБ, които дори не са стигнали своя пик, а напротив – вероятно предстоят още много сериозни стимули. Това може да гарантира слабостта на единната валута в следващите няколко години. Шансовете за повишаване на лихвите в САЩ през следващите няколко месеца стават все по-големи.
Лихвеният диференциал ще превърне еврото във валута за финансиране, какъвто пример бяха нисколихвените заеми в японска йена, а и самият долар. Самите инвеститори не дооценяваха възможността еврото да е слабо и това неравновесие, което се преодолява в момента ще прерасне в друг дисбаланс - този на прекалено евтиното евро и прекалено скъпия долар. Той ще окаже негативно влияние и на двете икономики - на европейската с покачване на инфлацията и на щатската с влошаване на търговския баланс.
Това може да се случи в следващите няколко месеца. Считам, че покачването на лихвите ще бъде факторът, който ще маркира върха на долара в рамките на година, защото всичките очаквания на пазара ще бъдат събрани в този момент. Неувереност и прибързаност от страна на Федералния резерв ще бъде сигнал за прибиране на печалбите и обръщане на посоката. Тази развръзка изисква доста време и продължаване на неравновесието до стойности на еврото под 1,2 -1,15 долара. Трендът не се изменя толкова лесно.