Телескопът „Джеймс Уеб“ надникна 13 милиарда години назад във времето
Президентът Джо Байдън представи първото цветно изображение на галактически куп, в който има елементи от зората на познатата вселена
Президентът на САЩ Джо Байдън, почивайки си от политическия натиск, се потопи в сиянието на космоса. Той разгледа, и пусна публично, първата снимка от космическия телескоп „Джеймс Уеб“ на НАСА. Става въпрос за изображение на галактически клъстер, разкриващо най-подробния поглед на ранната вселена, виждан някога.
Краткият преглед в Белия дом на първото пълноцветно изображение с висока разделителна способност на „Уеб“ дойде в навечерието на по-голямото разкриване на снимки и спектрографски данни, които НАСА планира да покаже във вторник в Центъра за космически полети Годард в предградието на Мериленд.
Обсерваторията Уеб, струваща 9 милиарда долара – най-големият и най-мощен космически научен телескоп, изстрелван някога, е проектирана да надникне през космоса до зората на познатата вселена, поставяйки началото на революционна ера на астрономически открития.
Изображението, показано от Байдън и шефа на НАСА Бил Нелсън, показва галактическия куп на 4.6 милиарда години, наречен SMACS 0723, чиято комбинирана маса действа като „гравитационна леща“, изкривявайки пространството, за да увеличи значително светлината, идваща от по-далечни галактики зад него.
Поне една от бледите, по-стари частици светлина, появяващи се „на фона“ на снимката – комбинация от изображения на различни дължини на вълната на светлината – датира отпреди повече от 13 милиарда години, каза Нелсън. Това го прави само 800 милиона години по-млад от Големия взрив, теоретичната точка на възпламеняване, която е поставила началото на разширяването на познатата вселена преди около 13.8 милиарда години.
Това е нов прозорец към историята на нашата вселена“, каза Байдън преди снимката да бъде разкрита. „Днес ще зърнем първата светлина, която грее през този прозорец: светлина от други светове, обикалящи около звезди далеч отвъд нашата. Това е изумително за мен.“
Към него в старата изпълнителна офис сграда на комплекса на Белия дом се присъедини и вицепрезидентът Камала Харис, която председателства Националния космически съвет на САЩ.
Скъпоценни камъни в небето
В петък космическата агенция публикува списък с пет небесни обекта, избрани за демонстрационния си дебют на сателита „Джеймс Уеб“. Те включват галактическия куп SMACS 0723, украсен със скъпоценни камъни – фрагмент от далечния космос, който според НАСА предлага „най-детайлния изглед на ранната вселена досега“. Той също така представлява най-дълбокото и рязко инфрачервено изображение на далечния космос, правено някога.
Хилядите галактики са заснети в малка част от небето с размерите приблизително на песъчинка, държана на една ръка разстояние от някой, стоящ на Земята“, каза Нелсън.
Телескопът „Уеб“ е конструиран по договор от аерокосмическия гигант Northrop Grumman Corp. Той беше изстрелян в космоса за НАСА и нейните европейски и канадски партньори на Коледа 2021 г. от Френска Гвиана, на североизточното крайбрежие на Южна Америка.
Дългоочакваното пускане на първите му изображения следва шест месеца на дистанционно разгръщане на различните компоненти на „Уеб“, подравняване на огледалата и калибриране на инструментите.
С телескопа, който сега е фино настроен и напълно фокусиран, учените ще се впуснат в състезателно подбран списък от мисии, изследващи еволюцията на галактиките, жизнените цикли на звездите, атмосферите на далечни екзопланети и луните на нашата външна слънчева система.
Създаден да гледа своите обекти главно в инфрачервения спектър, „Джеймс Уеб“ е около 100 пъти по-чувствителен от своя 30-годишен предшественик – космическия телескоп Хъбъл, който работи главно на оптични и ултравиолетови дължини на вълните.
Много по-голямата повърхност за събиране на светлина на основното огледало на „Уеб“ – масив от 18 шестоъгълни сегмента от покрит със злато метал берилий – му позволява да наблюдава обекти на по-големи разстояния, следователно по-назад във времето, отколкото „Хъбъл“ или всеки друг телескоп.
И петте уводни цели на „Уеб“ са били известни на учените преди това. Сред тях са два огромни облака газ и прах, изстреляни в космоса от звездни експлозии, за да образуват инкубатори за нови звезди – мъглявината Карина и мъглявината Южен пръстен, всяка от които на хиляди светлинни години от Земята.
Колекцията също така включва галактически клъстери, известни като Квинтетът на Стефан, който е открит за първи път през 1877 г. и обхваща няколко галактики, описани от НАСА като „заключени в космически танц на повтарящи се близки срещи“.
НАСА също така ще представи първия спектрографски анализ на "Уеб" на екзопланета – една приблизително половината от масата на Юпитер, която се намира на повече от 1100 светлинни години от нас – разкривайки молекулярните сигнатури на филтрирана светлина, преминаваща през нейната атмосфера.
Снимки и видео: NASA