Тереза Мей свика извънредна среща за военни действия в Сирия
Британският премиер обмисля да се присъедини към САЩ и Франция без одобрение от парламента
Британският премиер Тереза Мей свика министрите си на специална среща, на която да обсъдят присъединяване към САЩ и Франция при евентуални военни действия в Сирия, пише Reuters. Вашингтон и Париж обмислят да атакуват режима на сирийския президент Башар Асад заради предполагаема употреба на химическо оръжие срещу цивилни.
Вчера американският президент Доналд Тръмп предупреди Русия за предстоящи военни действия в Сирия. Той дори заяви, че „ракетите ще дойдат”, и разкритикува Москва, че подкрепя Асад. От своя страна Русия предупреди Запада да не атакува Сирия, която има подкрепата и на Иран. Москва настоява, че не е извършвана атака с отровен газ в сирийското градче Дума.
На Тереза Мей ѝ се наложи да прекрати великденската ваканция на министрите заради извънредната среща на кабинета, която ще се проведе по-късно днес. Британският премиер иска да бъде обсъден отговорът на Лондон на това, което тя определя като варварска атака в Сирия, която не може да отмине безнаказано.
Според BBC Мей е готова да даде зелена светлина и Великобритания да участва във военни действия, оглавени от САЩ, без да иска одобрение от парламента. Говорителите на Даунинг Стрийт №10 отказват да коментират тази информация.
„Химическата атака, която беше извършена в събота в Дума, беше шокиращ и варварски акт”, коментира Мей пред репортери. „Всичко сочи, че сирийският режим е отговорен”, добави тя.
Британският вестник The Daily Telegraph написа, че Мей е наредила британски подводници да се движат около сирийската територия така, че да имат обсег да нанесат ракетни удари срещу армията на Дамаск. Британският премиер не е задължително да има одобрение от парламента, за да се присъедини към съвместни военни действия срещу Сирия, но от 2003 г. насам Лондон прие незадължителна конституционна конвенция за това. Причината беше присъединяването към водената от САЩ инвазия в Ирак. Впоследствие това се повтори при последвалите военни действия в Либия и Ирак.