Турция ще инсталира 40 гигавата слънчеви мощности
Южната ни съседка иска да се превърне в регионален лидер в този сегмент на пазара
Инсталираната слънчева енергия в Турция се очаква да достигне 11 гигавата тази година и поне 12 гигавата през следващата. До 2030 г. пък капацитетът трябва да достигне 40 гигавата, според Кутай Калели, ръководител на секцията на Международното дружество за слънчева енергия (ISES) в Турция.
Общата инсталирана мощност в Турция е достигнала 99.8 гигавата към края на 2021 г., от които 7.8 гигавата са слънчеви електроцентрали (SPP), каза Калели, цитиран от Daily Sabah. През миналата година инсталираната слънчева мощност се е увеличила с приблизително 1.15 гигавата.
От данните на Калели става ясно, че централите на природен газ продължават да държат най-голям дял в инсталираната мощност с 25.57 гигавата.
Язовирните хидроцентрали в Турция са с 23.3 гигавата инсталирана мощност, а вятърните електроцентрали – около 10.6 гигавата. ТЕЦ-овете н лигнитни въглища са с с около 10.12 гигавата инсталирана мощност, въглищни електроцентрали с вносни въглища – 9 гигавата, речните електроцентрали – 8.2 гигавата, геотермалните централи – 1.68 гигавата, а биомасата – 1.64 гигавата.
Производството на слънчева енергия се движи от развитието на SPP пазара, хибридните инсталации и зоните за възобновяеми енергийни ресурси (RERA).
Очакваме инсталираната мощност на слънчева енергия да достигне поне 12 гигавата през 2023 г. и 40 гигавата до 2030 г., повтори Калели.
Той отбеляза, че 40 гигавата инсталирана мощност ще увеличат заетостта и необходимостта от квалифицирана работна сила в сектора, ще удвоят капацитета на местните панелни технологии и производствената индустрия и ще превърнат Турция в регионален лидер в слънчевата енергия.
Калели заяви, че според изследванията има технически потенциал от най-малко 20 гигавата за покривни слънчеви системи върху сградите в Турция. Според него по-голямата част от този потенциал е при кооперациите.
С икономическия потенциал, който изисква инвестиционен бюджет от около 6 млрд. долара, се изчислява, че вносът на природен газ може да бъде намален с 300 млн. долара годишно“, каза той.
Този потенциал се крие именно в слънчевата енергия.
„Начинът да се реализира тази мощност е да се предложи устойчив капацитет на инвестициите в слънчева енергия“, каза Калели.