Твърде важен и голям, за да фалира: Франция се чуди как да спаси Atos
Френското правителство обеща да намери „национално решение“ за закъсалата компания, за която в България работят над 1000 души
Френското правителство заяви, че намери „национално решение“, така че да защити стратегическите активи на Atos, след като производителят на самолети Airbus се отказа от сделката за закупуване на активите за киберсигурност на изпадналия в криза френски IT конгломерат.
Последният неуспех за Atos дойде само няколко седмици след провала на сделка за продажбата на друга част от бизнеса ѝ на чешкия милиардер Даниел Кретински, която щеше да осигури спешно необходими парични средства за рефинансирането на огромния дълг в размер на 4.7 млрд. евро.
Новината за прекратяването на преговорите за придобиването на звеното ѝ за киберсигурност BDS от Airbus повече акциите на Atos с над 20% надолу. Вчера те приключиха търговската сесия с 19.16 % спад до рекордно ниска цена на затваряне от 1.7380 евро.
Френският министър на финансите Бруно Льо Мер заяви, че правителството следи отблизо ситуацията и работи по „национално решение“ за защита на Atos. „Всички интереси на Франция ще бъдат защитени“, заяви Льо Мер, като добави, че ще използва всички средства, с които разполага, „за да гарантира защитата на стратегическите дейности“.
Що се отнася до чувствителните дейности на Atos, по-специално Big Data & Security, френското правителство ще излезе през следващите седмици с национално решение за защита на стратегическите дейности“, посочиха още от финансовото министерство на Франция.
Дали става дума за национализация на компанията или на част от активите ѝ не става ясно. За такава обаче се заговори още през миналата година на фона на продължаващите проблеми на закъсалата Atos.
Значението на Atos
Компанията не е чак толкова известно име сред най-големите технологични компании в света, но във Франция тя играе стратегическа роля в областта на националната сигурност и управлението на чувствителни данни в гражданския и военния сектор.
За Франция Atos е твърде голяма и важна компания, за да бъде допуснато да фалира. Технологичният гигант осигурява комуникации за френските военни и тайни служби и киберсигурност за програмите за ядрени оръжия на страната, както и за предстоящите Олимпийски игри в Париж.
През последното десетилетие тя се превърна в европейски център за обработка на огромни количества данни за научни изследвания и суперкомпютри, което я прави важна и за равитието на зараждащата се индустрия за изкуствен интелект.
Atos работи в 69 държави и има 95 000 служители, а годишните ѝ приходи възлизат на 11 млрд. евро.
Френската компания от години присъства и в България. Към днешна дата тя е представена у нас чрез два бранда – „Евиден“ и „Атос“, след като местното дружество бе разделено юридически миналата година. Общо за компанията тук работят над 1000 души.
Прочетете още
- Акциите на Atos се сринаха след провала на преговорите с Airbus
- Нов трус в закъсалата Atos: Компанията пак сменя директора си
- Буреносни облаци над Atos, за която в България работят над 1500 души