Учени изчислиха най-безопасния момент за мисия до Марс
Пътуването крие редица опасности, но ако се подбере точния момент, те могат да бъдат минимизирани
Човечеството мечтае да стигне до Марс, но има редица проблеми с опасната радиация по време на дългия космически полет. Учените допускат опасността от мозъчни увреждания, стомашно-чревни разстройства и ракови образувания. Като цяло перспективата звучи застрашително, но не е невъзможно заплахите да бъдат избегнати.
Ново проучване очертава някои от опциите за справяне с тези проблеми. От него става ясно, че отчасти безопасността може да бъде подсигурена чрез стратегически избор кога да бъде осъществено пътуването.
Това проучване показва, че макар космическата радиация да налага строги ограничения и технологични трудности за човешката мисия до Марс, такава все още е възможна“, се казва в статията, публикувана този месец в списанието Space Weather.
Проучването се базира на симулации, показващи оптималното време за пътуване до Марс.
Учените посочват, че има два основни типа опасна радиация: слънчеви енергийни частици (SEP) от нашето слънце и галактически космически лъчи (GCR) извън Слънчевата система. На тази база те са изчислили най-подходящото време за осъществяване на мисията.
А именно – т.н. слънчев максимум, когато нашето слънце е с най-високата си активност. Според тях това е идеалното време хората да се отправят към Червената планета, тъй като мощта на звездата в този момент отклонява радиацията, влизаща от междузвездното пространство.
По този начин може да се построи кораб, който да е защитен от слънчевите лъчения, докато другите няма да представляват такъв проблем.
Според изчисленията през 2030 г. и през 2050 г. слънчевият максимум съвпада и с подходяща по-близка позиция на Марс до Земята, което пък ще съкрати времетраенето на полета.