Ученици от Варна създадоха „умна“ кутия за отглеждане на зеленчуци
Предприемчиви десетокласници от МГ „Д-р Петър Берон“ успяват да изобретят продуктите Smart Field, Smart Pond и Smart Field Plus, който работи с изкуствен интелект
Предприемчивите десетокласници Даниел Михалиев, Максим Шалаверов, Никола Ангелов и Радослав Дечев от Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“, гр. Варна, под ръководството на своя учител по предприемачество г-жа Сияна Николова, изобретиха умна кутия за отглеждане на зеленчуци. Учениците си поставят за цел да направят възможно най-лесно и удобно отглеждането на растения извън естествената им среда. Продуктите им Smart Field и Smart Pond са подходящи за изучаване на растежа и развитието на растенията в учебни условия.
Идеята за учебната им компания UV Green се заражда по време на младежкия инкубатор „Лаборатория: Млад предприемач“, като част от Световната седмица на предприемачеството (JA Bulgaria), който се провежда в през ноември 2023 г. в Добрич. Темата на инкубатора е агрокултура, а на събитието се събират 40 участници, за да генерират бизнес идеи според икономическия контекст на местно ниво.
Там успяхме да спечелим първо място за идеята ни за отглеждане на зеленчуци и финансиране от 600 лв. Затова в следващите месеци решихме да доразработим нашата идея, като започнахме да експериментираме“, заяви пред Economic.bg Никола Ангелов от UV Green.
Така учениците успяват да подготвят първия прототип Smart Field, като използват фитолампи, огледално фолио, боя, саксия, почва и др.
„Учениците имаха интерес и желание да развият продукта си, а аз ги подкрепях и ги насърчавах по пътя как една идея може да се превърне в цялостен бизнес. В клуба по предприемачество в училище сме създали приятелска среда и сме много позитивно настроени“, каза Сияна Николова.
Какво представляват продуктите?
Smart Field е първият разработен продукт и представлява умна леха с резервоар, направена от коматекс, който е вид полимер. Състои се от два основни елемента – резервоар и корпус. Оборудвана е с осветление под формата на FITO лампи, чиято функция е да елиминира нуждата от слънчева светлина, както и да предпазва отглежданите в нея растения от студ, болести и вредители без използването на пестициди.
Има напоителна система, която циркулира сложената в нея вода чрез сензори и програматор, така че да се запазят хранителните вещества в почвата и да се удължи времето, през което трябва да се добавя нова вода в системата. При стандартните размери в него могат да се отглеждат до 12 растения без да се забавя развитието, на което и да е от тях.
Растенията се отглеждат по стандартния начин в почва, но имаме автоматизирана поливна система със сензор за влажност“, обясни Даниел Михалиев.
Smart Pond е най-новият и иновативен продукт, представляващ мобилна лаборатория за отглеждане на растения в контролирана среда, сходна на Smart Field, но има много съществени разлики. Продуктът се дели на три части - корпус, леха и резервоар. Корпусът, за разлика от Smart Field, не съдържа почва, а използва хидропонична система, чрез която се отглеждат растения само с помощта на вода. Резервоарът при този продукт е разделен на две части и обслужва две напоителни системи - на лехата и на корпуса.
„Водата циркулира 24 часа през определен период. И тук използваме FITO лампа, която защитава растенията от паразити и болести. Плюсът на Smart Pond е, че растенията порастват двойно по-бързо, като периодът се скъсява с около 2-3 седмици. Както Smart Field, така и Smart Pond, са автоматизирани и човешката намеса е почти ненужна“, допълни Михалиев.
Тъй като в хидропоничната система на главния корпус не могат да се отглеждат растения директно от семена, трябва да се използва разсад. За тази цел Smart Pond включва и „леха”. Тя отново използва хидропонична система, но създава различни условия, усъвършенствани специално за растежа на разсада. В Smart Pond могат да се отглеждат 8 възрастни растения и 8 растения за разсад.
Производственият процес на двата продукта ни отне около пет месеца. А в момента работим по завършването и на най-актуалния ни продукт - Smart Field Plus, с който може растенията да се отглеждат с и без почва“, заяви Максим Шалаверов.
Smart Field Plus е иновативен продукт, създаден за ефективно отглеждане на реколта в домашни условия. Със своите компактни размери, той е идеален за домашна употреба. Целта му е да предоставя напълно органични хранителни продукти без външна намеса от пестициди. Продуктът значително ускорява процеса на растеж чрез оптимално използване на технологични средства.
„Вграден мини компютър с обучен от нас изкуствен интелект, свързан с камера, разположена във вътрешния корпус на Smart Field Plus, съхранява база данни за производствения процес, като следи състоянието на растенията по време на техния растеж. Според получената информация, системата автоматично създава оптималния климат за всяко растение, за да осигури максимално бърз и ефективен растеж“, допълни Шалаверов.
Сред технологиите, които използват учениците за контрол на климата, са фитосветлинни диоди, имитиращи слънчева светлина, нагреватели и охладители за поддържане на перфектната температура, както и автоматизирана система за напояване и хранителни процеси. Всички данни от камерата и сензорите се събират и визуализират на интерфейса на главния панел на Smart Field Plus, осигурявайки пълен контрол и наблюдение на процеса.
Десетокласниците обясниха, че с техните продукти могат да се отглеждат всякакви коренисти растения, които не растат на повече от 50 см. височина, а занапред смятат да разработят и продукт, чрез който потребителите да могат да отглеждат и по-високи култури.
В момента сме в процес на сключване на сделки с различни хора, които ще ни снабдяват с брандирани продукти, като семена и почви. Мислим тези семена да бъдат интегрирани в приложение, което спрямо семето да показва в какви условия трябва да се отглежда културата и ако трябва условията да се променят, например да полива повече време или лампата да свети по-дълго, за да може атмосферата в самия продукт да бъде перфектна за отглеждането на семето“, каза Радослав Дечев.
Сега десетокласниците търсят нови партньори и спонсорства, затова се стремят да посещават различни конференции и бизнес събития, на които участват. До момента учениците са представили продуктите си на регионалното състезание „Учебна компания“ 2024 във Варна, в Икономически университет - Варна, където се класират за следващия национален кръг. Момчетата участват и в конкурса „Млади изобретатели“, организиран от Фондация „Миню Балкански“.
В началото на юни посещават и бизнес форума „Изгряващи звезди“ в Бургас, където заемат 4-то място с новия си и подобрен прототип Smart Pond. На 4 юни в рамките на Национална конференция „Цялостен подход в предучилищното и началното училищно образование“ във Варна и по покана на Центъра за творческо обучение, учениците представят Smart Pond пред повече от 250 учители, директори и образователни експерти от цяла България.
„На конференцията във Варна успяхме да разговаряме и с министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, който прояви голям интерес към продуктите ни“, обясни Радослав Дечев.
Стремежите
Занапред младежите смятат да оптимизират и подобряват всеки един от своите продукти, да предоставят повече услуги, като например приложение, да интегрират нови технологии, както и да създадат дозирани хранителни вещества, като торове, от които да се възползват бъдещите им лоялни клиенти. Десетокласниците искат да доразвият маркетинговата стратегия на бизнеса си, както и да провеждат разговори с различни училища с идеята да интегрират продуктите си в техните STEM центрове, за да улеснят образоването на децата в часовете по биология чрез иновативна и интересна технология.
Часовете по биология могат да станат много по-приятни чрез метода наблюдение. Възможността да получаваме данни за процеса на растеж на културите, също записи и снимков материал, значително помага за усвояването на учебния материал. Всичко това може да се намери в интерфейса на най-новия ни продукт или в приложение на телефона“, категоричен е Никола Ангелов.
Младежите съветват съучениците си да са идейни, дисциплинирани и да рискуват да пробват нови неща, защото в България има поле за развитие. Самите те не спират да мечтаят - Никола и Даниел искат да се занимава с медицина, а Максим и Радослав мислят да продължат обучението си в сферата на финансовата икономика и бизнеса.