Учените създадоха изкуствено Северно сияние с помощта на ракета
Целта на експеримента е да се подобрят прогнозите за геомагнитни бури, тъй като засягат все повече човечеството
Векове наред Аурора Бореалис е пленявала хората с хипнотизиращото си представяне на цветове, танцуващи по нощното небе. Редица ловци на Северното сияние казват, че се изисква издръжливост при тежки метеорологични условия и дълго чакане, за да станат свидетели на танцуващите светлини.
В момента обаче учените търсят начин да пресъздадат изкуствено неуловимия природен феномен. Изследователи от Шведския институт по космическа физика изстреляха ракета BROR от космическия център Esrange в Северна Швеция миналата седмица.
Идеята е пресъздаването на феномена да помогне за подобряване на прогнозите за времето в Близкия Космос, за да се защитят сателитите и критичната инфраструктура от повреда или пълна загуба.
Ракетата бе оборудвана с осем кутии с барий, химикал, който обикновено се използва във фойерверките за създаване на ярки зелени светлини.
След като ракетата достигна височина до 240 км, тя освободи бария, за да създаде цветни облаци.
Учените, които стоят зад експеримента, казват, че вълните от зеленикаво-бели светлини остават по-дълго от нормалните фойерверки в небето, тъй като се освобождават на много по-висока надморска височина.
Това изследване ще проправи пътя за по-задълбочено разбиране на космическото време, феномена на полярното сияние и как то засяга космическата инфраструктура, която е от решаващо значение за нашите общества на Земята“, обясни пред AFP Кристер Сьоландер, вицепрезидент по научните услуги и ръководител на отдел „Полезни товари и летателни системи“ в Шведската космическа корпорация.
Как Аурора Бореалис влияе на сателитите?
Аурора Бореалис се причинява по време на геомагнитни бури, тъй като заредени частици се сблъскват с газове в горната атмосфера на Земята. Изключително силните бури обаче могат да нарушат редица услуги, с които човечеството вече свикна.
През февруари 2022 г. малка геомагнитна буря удари 40 чисто нови сателита Starlink и Space X загуби всички тях.
Днес хората не могат да си представят живота без GPS, сателитна телевизия, мобилни телефони и т.н. И за да имаме всичко това, трябва да разберем космическото време“, каза д-р Тима Сергиенко, водещ учен на експеримента в Шведския институт по космическата физика.
Подобни експерименти се провеждат по света от десетилетия, но експертите твърдят, че сега технологиите са много по-напреднали.